Mide Kazınması

Açlık hali, halk arasında mide kazınması şeklinde ifade edilir. Aslında mide kazınması, midede ekşime meydana geldikten sonra hissedilen bir haldir. Kimi zaman yeni yemek yenmiş ve tok olunsa bile midede kazınma hissiyatı oluşabilmektedir. Mide kazınması, mide rahatsızlığı olan kişilerde sık görülür.

Mide Kazınması Nedenleri Nelerdir?

Uzun Süre Aç Kalmak

Uzunca bir süre herhangi bir şey yememek, mide kazınması hissine yol açar. Bu sebepten oluşan mide kazınması problemine, ramazan aylarında sık rastlanır. Tüm gün boyunca oruç tutan kişilerde susuzluk ve açlığın etkisiyle, mide ekşimesi olur. Mide ekşimesiyle birlikte mide kazınması da görülür.

Mide Rahatsızlıkları

Mide rahatsızlıkları, mide kazınmasını ve mide ekşimesini tetikleyicidir. Gastrit, ülser ve reflü en çok görülen mide hastalıklarıdır.

Gastrit, reflü ve ülser gibi mide rahatsızlığı olan kişilerde mide kazınması daha sık görülür. Midede ağrı ve aç olunduğunda ekşime, kazınma sorunları baş gösterir.

Mide Kazınmasına Ne İyi Gelir?

  • Uzun süre aç kalınmamalı ve öğün atlanmamalıdır. Dengeli beslenilmelidir.
  • Az ve sık öğünler tüketilmelidir. Az ve sık yemek yemek gün içinde mide kazınması hissini engelleyicidir.
  • Bol yağlı ve kızartılmış yemekler yerine haşlanmış yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Kafein içeren içecekler tüketilmemelidir. Bu içecekler mideye zarar verip, mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Mide rahatsızlıkları ise mide kazınmasını tetikleyicidir.
  • Alkol, midede ekşimeye ve kazınmaya sebep olur. Alkol tüketimi minimuma indirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir