Kaval Kemiği Ağrısı

Kaval kemiği ağrısı, halk arasında daha çok baldır ağrısı olarak ifade edilir. Halk arasında çok sık görülen kaval kemiği ağrısı, genellikle ani ve dengesiz yapılan hareketlerin sonucunda meydana gelir. Özellikle sporla uğraşan kişilerde daha fazla görülür.

Tam anlamıyla vücudu ısıtmadan yapılan egzersizlerin sonrasında çok fazla karşılaşılan kaval kemiği ağrısı, adelelerin zorlanması sonucunda ortaya çıkar. Ağrının nedeni kaza, darbe gibi travma etkenleri de olabilir.

Kaval Kemiği Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kaza, Darbe ve Hasar(Travma Etkenleri)

Darbe, hasar ve kaza gibi travmatik etkenler, kaval kemiğinin zedelenmesine neden olabilir. Zedelenen ve hasar gören kemikte, ağrılar belirir. Ağrıların şiddeti alınan darbeye göre değişebilmektedir.

Ani ve Dengesiz Hareketler

Spora yeni başlamış kişilerde yanlış yapılan hareketler, adelelerde zorlanmaya neden olur. Bu durumda kaval kemiğinde ağrı hissedilebilir. Spor dışında gün içinde aniden ve dengesiz bir şekilde yapılan hareketler, eylemler de kemikte ağrıya yol açar.

Kaval Kemiği Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

  • Enfeksiyon hastalıkları
  • Romatizmal hastalıklar
  • Tümör

Kaval kemiği ağrısı, her zaman darbe ya da ani hareketler gibi basit nedenlerden ötürü olmayabilir. Bu ağrılar tümör gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Vücuttaki tümör iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu da olabilir. Bu yüzden tümörden kaynaklı ağrı varsa, tümörlerin derhal uzmanlar tarafından kontrol altına alınması gerekmektedir.

Kaval kemiğindeki ağrılara, şişlikler eşlik edebilir. Şiddetli ağrı ve ağrılar, tümörün habercisi olabilir. Bu yüzden ağrıların altında yatan neden detaylı araştırılmalı ve bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir