Kısa Süreli Bulanık Görme

Etrafı bulanık görme, ayırt edememe keskin görme kaybı olarak ifade edilir. Bulanık görme basit nedenlerden dolayı oluşabileceği gibi ciddi sebeplerden de kaynaklanabilmektedir. Miyop ya da göz bozukluğuyla ilgili rahatsızlıklardan ötürü bulanık görme sorunu baş gösterebilmektedir. Bu durumda uzman bir doktora danışarak, gözlük veya lens kullanarak problem çözümlenebilir. Bulanık görme sorunu kimi zaman yaşlılıkla birlikte meydana gelebilir. Görme sırasında görüntü bozukluğunun ve bulanıklığın bir çok sebebi olabilir.

Bulanık görme sorunu nedene bağlı olarak aniden başlayabilir ve hızlı bir şekilde sonlanabilir. Çok fazla kitap okumak, uzun süreli bir noktaya odaklanmak ve uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak bulanık görme sorununa neden olabilir. Ayrıca kafaya alınan darbe ve hasar da bulanık görme problemini doğurabilir. Sorunun tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterir. Bulanık görmenin altında yatan neden araştırılmalı ve tanıdan sonra bir an önce tedavi sürecine geçilmelidir. Geçici olduğu düşünülmemeli ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bulanık Görme Nedenleri Nelerdir?

  • Göz kuruluğu
  • Göz tahrişi
  • Kafaya alınan darbe, hasar(travma etkenleri)
  • Miyop
  • Hipermetrop
  • Çeşitli göz hastalıkları

Bir çok kişi bulanık görme sorununu geçici de olsa yaşamıştır. Kimi zaman gözlerin aşırı yorulmasından dolayı bu sorun görülebilmektedir. Gözler dinlendirildiği takdirde kendiliğinden geçer. Özellikle fazla kitap okuyan ve gün içinde sürekli bilgisayara bakan kişilerde bu sorun sık görülür. Ancak kimi zaman bulanık görme problemi daha ciddi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu yüzden sorun ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir