Dil Köküne Doğru Kabarcıklar

Dil üzerinde veya dilin yan taraflarında oluşan şişlikler, dilde kabarcık sorununu doğurur. Dilde oluşan bu kabarcıklar kişinin kendini rahatsız hissetmesine neden olur. Kabarcıklar genellikle zararsızdır ve kendiliğinden geçerler. Yemek yerken, içecek tüketirken ve konuşurken kişinin rahatsız olmasına neden olabilir. Özellikle yemek yerken dile değen besinler, tahriş olan bölgeye denk geldiğinde acı hissine neden olabilir.

Dilde Kabarcıklar Neden Olur?

Dilin üstünde bulunan tomurcuk şeklindeki yapılar papilla şeklinde ifade edilir. Papilla, tat alma duyusunu sağlar. Tat tomurcuklarının tahriş olması sonucunda dilde kabarcıklar oluşabilir. Tomurcuklar normalde beyaz renkli iken tahriş sonrasında kırmızı renkte bir hal alır. Dil köküne doğru, dilin kenarlarında ve üstünde meydana gelen kabarcıkların bir çok nedeni olabilmektedir.

Yaralanma(Travma Etkenleri)

Dil bölgesinin darbe ve hasar alması tepki olarak şişliklerin oluşmasına neden olur. Dilin yanlışlıkla ısırılması, aşırı sıcak içecek tüketilmesi gibi durumlar dilin tahriş olmasına yol açabilir. Dildeki tahriş ise kendinin şişlik(kabarcık) ve ağrı ile belli eder. Travma etkenleri sonucunda dilde ağrılı şişlik ve aşırı hassasiyet sorunu baş gösterebilir.

Alerjik Reaksiyon

Kimi zaman tüketilen besinlerden ötürü de dilde kabarcık oluşabilmektedir. Alerjiye neden olan besinlerin tüketilmesi dilde şişlik sorununu doğurabilir. Bu sebepten meydana gelebilecek kabarcık sorununu önlemek için alerjiye neden olan gıdalardan uzak durulmalıdır.

Vitamin Eksikliği

Sağlıksız ve dengesiz beslenme durumunda vücutta vitamin eksikliği sorunu baş gösterir. Vücut için yeterli vitaminin alınmaması beraberinde bir çok sorunu getirir. Dilde kabarcık ve şişlik sorununun nedeni vitamin eksikliği olabilir.

Ağız Hastalıkları

Ağız içi temizliğinin tam anlamıyla yapılmaması ve ağız içinde zararlı mikroorganizmaların türemesi durumunda dilde şişlik sorunu görülebilir. Bağışıklık sistemi yapısı gereği şişlik şeklinde tepki verir.

Dilde kabarcıklar, ağız hastalıkları ve nadiren de olsa ağız kanseri gibi ciddi hastalıklardan kaynaklanabilmektedir. Bu yüzden sorun ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır. Yapılan tetkik ve testler sonucunda tanı koyulur ve tedaviye geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir