Aşırı İlerlemiş Alerji

Bağışıklık sisteminin çeşitli maddelere karşı verdiği tepki, alerji olarak bilinir. Alerjilerin nedenleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Karabiberden dolayı ve baharın gelmesiyle polenlerden dolayı hapşırma gibi durumlar alerjinin göstergesidir. Alerjiye neden olan maddelere alerjen madde denir. Alerjen maddeler herkes de farklılık gösterir. Bazı kişilerde tüylere karşı alerji oluşabilirken bazı kişilerde bu etken alerjiye neden olmaz.

Alerji Nedenleri Nelerdir?

Besin Alerjisi

Tüketilen besinlerden ötürü bağışıklık sistemi tepki verebilir. Daha çok çocuklarda görülen besin alerjisi nadiren de olsa yetişkinlerde de görülebilmektedir. Süt ve süt ürünleri, balık, kabuklu deniz ürünleri gibi besinler alerjiye neden olan etkenler arasındadır.

Kullanılan Kozmetik Ürünler

Kadınların gündelik hayatta çok fazla kullandıkları kozmetik ürünler, alerjiye neden olabilmektedir. Daha çok uygulandıktan sonra alerjiye neden olduğu farkedilir. Daha çok koruyucu ürünler alerjiye sebebiyet vermektedir. Ciltte kızarıklık, şişlik ve kaşıntı durumları kozmetik alerjinin belirtileri arasındadır.

Alerjen maddenin az kullanılması tam anlamıyla çözüm sağlamaz. Daha kalıcı ve kesin çözüm için uygulanan kimyasal yerine başka alternatif kozmetik ürünler tercih edilmelidir.

Hava ile Taşınan Alerjen Maddeler

Hava yoluyla taşınan alerjen maddeler, alerjik reaksiyona neden olabilir. Özellikle ev süpürürken tozdan ötürü bu soruna sık rastlanır. Süpürge yaparken kalkan tozdan dolayı hapşırma tepkisi verilir. Polen, hayvan tüyü, sigara dumanı, boya kimyasalları hava ile taşınan alerjen maddeler arasındadır.

Alerjinin ilerlemesi ve bu duruma önlem alınmaması, daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden olabildiğinde alerjiye neden olan maddelerden uzak durulmalıdır. Eğer sık sık alerji sorunu baş gösteriyorsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir