Belde Bıçak Batması Şeklinde Ağrı

Belde aniden meydana gelen ağrılar, sızılar “belde bıçak batması şeklinde ağrı” şikayetinin doğurur. Bel ağrıları gün içinde rahat oturamamaya, rahat hareket edememeye ve daha bir çok işlevin yerine getirememeye neden olur. Bel ağrısı sorununda akıllara fıtık rahatsızlığı gelir. Ancak her bel ağrısı fıtığı işaret etmez. Ağrıların bir çok nedeni olabilir.

Kasların fazla çalışmasından ve gerilmesinden ötürü belde ağrı sorunu baş gösterebilir. Gün içinde çok fazla hareket etmek, uzun yolculuğa çıkmak ve ağır eşyalar taşımak kaslardan dolayı görülen bel ağrısı nedenleri arasındadır. Bunun dışında stres, fazla kilo ve oturuş bozukluğu gibi nedenlerden de belde ağrı sorunu görülebilmektedir.

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Aşırı Stres

Psikolojik etkenler vücutta fiziksel bir çok sorun şeklinde belirebilmektedir. Özellikle aşırı stres durumu vücutta pek çok etkiye neden olur. Stresten ötürü bel kasları gerilebilir ve bu da belde ağrı sorununu doğurabilir. Özellikle iş hayatında aşırı stres olan kişilerde daha fazla görülür.

Aşırı Kilo

Fazla kilo, bel ağrısının nedenleri arasındadır. Aşırı kilo durumunda bel bölgesine binen yük ve basınç arttığından belde ağrı sorunu meydana gelebilir. Hem sağlık hem de oluşabilecek bel rahatsızlıklarını engellemek için kilo vermekte fayda vardır.

Oturuş Bozuklukları 

Masa başı çalışanları tüm gün boyunca sandalyede oturduklarından, oturuş bozukluğu sorunu bu kişilerde daha fazla görülür. Belin üstüne oturma veya yatarak oturma gibi durumlar belde şiddetli ağrılara neden olabilir.

Kireçlenme

Eklemlerin yıllar boyunca kullanılması yıpranmaya yol açar. Eklemlerde oluşan yıpranma ise vücudun fiziksel baskılara karşı daha dayanıksız olmasına neden olur. Yaşlı kişilerde kireçlenme sorunu daha çok görülür. Kireçlenme ise belde ağrı hissedilmesine neden olabilmektedir.

İç Organ Rahatsızlıkları

Bel çevresindeki organlarda oluşabilecek rahatsızlıklar bel ağrısına neden olabilir. Bu sebepten oluşan ağrılar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bel ağrısı sorunu bir çok ciddi rahatsızlığın belirtisi olarak görülebilmektedir. Bu yüzden ağrılar ihmal edilmemeli ve bir an önce doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir