Boğazda Yara Hissi

Boğazda yara varmış gibi hissetmek daha çok iltihaplanmadan sonra meydana gelir. Boğazda oluşabilen enfeksiyon ve iltihaplanma boğazda yara hissiyatına neden olur. Bununla birlikte yutkunamama ve rahat nefes alıp verememe gibi sorunlar da görülebilmektedir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıkları sonucunda boğazda enfeksiyon durumunda sık görülür. Enfeksiyonun ilerlemesiyle birlikte iltihaplanma yara varmış hissine neden olabilir.

Boğazda yara hissi, yutkunamama sorunu enfeksiyon dışında psikolojik etkenlerin sonucu olarak da görülebilir. Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi duygular yutkunamama sorununa neden olabilir.

Boğazda Yara Hissi ve Yutkunma Zorluğu Neden Olur?

Boğazda yara hissi, yutkunurken acı çekilmesine neden olur. Yemek yerken ve nefes alırken kişi zorlanabilir. Sorun ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Soğuk Algınlığı

Soğuk kış günlerinin gelmesiyle birlikte soğuk algınlığı rahatsızlığı daha fazla görülmeye başlar. Boğazın bu süreçte şişmesi, yutkunma sorununu beraberinde getirir. Yiyecek tüketirken ve nefes alırken zorluk yaşanmasına neden olabilir.

Boğaz İltihaplanması

Boğaz bölgesinde iltihaplanma sorunu yara hissinin başlıca nedenlerinden biridir. Hali hazırda hastayken yani boğaz şişmiş iken, boğazı olumsuz etkileyebilecek şeyler yapmak iltihaplanmaya neden olabilir. Hastayken soğuk sıvı tüketmek ve sigara içmek gibi etkenler boğaz iltihaplanmasına neden olabilir. İltihaplanma ise yara hissi ve yutkunmada zorluk sorununa  neden olur.

Psikolojik Etkenler

Aşırı stres, endişe, kaygı ve heyecan gibi duygular boğazda düğümlenmeye neden olabilir. Özellikle topluluk önünde konuşan kişilerde veya sinirli bir tartışma sırasında boğazda düğümlenme sorununa sık rastlanır. Bu durumda kişide yutkunamama sorunu görülebilir. Genellikle yoğun yaşanan duygunun etkisi geçtikten sonra kendiliğinden geçer.

Boğazda yara hissi ve yutkunamama sorunu pek çok ciddi rahatsızlığın belirtisi niteliğinden görülebilir. Bu sebepten sorun ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir