Sırtta Kaşıntıyla Birlikte Oluşan Leke

Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen kaşıntı hissiyatı sırt bölgesinde de meydana gelebilmektedir. Ciltte kaşıntı sorunu daha çok alerjik reaksiyonların sonucu olarak görülür. Alerjiye neden olan etken madde alerjen madde olarak ifade edilir. Deterjan, evde kullanılan yoğun kimyasal içeren temizlik ürünleri, şampuan ve tüketilen gıdalar alerjen madde olabilir. Alerjiden kaynaklı kaşıntılar genellikle kısa sürelidir ve kısa zaman içinde kendiliğinden geçer. Ancak kaşıntı alerji dışında bir çok sebepten kaynaklanabilmektedir.

Kaşıntı hissi oluşan bölgenin sürekli kaşınması, kızarıklığa neden olur. Sırtta kaşıntı sorunu fazlaca görüldüğünden “sırtta kaşıntıyla birlikte oluşan leke, kızarıklık” şikayetine sık rastlanır. Mantar enfeksiyonu, cilt hastalıkları ve cildin aşırı kuru olması gibi etkenler de ciltte kaşıntının sebepleri arasındadır.

Ciltte Kaşıntı  Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Reaksiyonlar 

Cildin alerjen maddeyle teması ciltte kızarıklık sorununu doğurabilmektedir. Cildin deterjanla, temizlik ürünleriyle,  giyilen kıyafetle teması veya tüketilen besinlerden dolayı alerji baş gösterebilmektedir. Alerjiden kaynaklı kaşıntı çoğu zaman beraberinde kızarıklık sorununu getirir. Genellikle kısa sürelidir ve kısa zaman içinde kendiliğinden geçer.

Mantar Enfeksiyonları

Halk arasında en sık görülen ve en bilindik mantar enfeksiyonu, ayak mantarıdır. Enfeksiyon ilerledikçe kaşıntı ve kızarıklık giderek artış gösterir. Daha çok saç derisinde, el ve ayaklar da görülür. Enfeksiyonun ilerlemesi derinin pul pul olmasına yol açabileceğinden ihmal edilmemeli ve en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Aşırı Kuru Cilt

Kuru cilt kaşıntı ve kızarıklığı tetikleyici bir etkendir. Cildin aşırı kuru olması, kaşıntı ve kızarıklık sorunlarına yol açar. Nemlendirici kremlerle cilt kuruluğu giderilerek, bu sebepten kaynaklı kaşıntı sorunundan kurtulmak mümkündür.

Cilt Hastalıkları 

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen kaşıntıların asıl nedeni cilt hastalıkları olabilir. Cilt hastalıklarının en belirgin belirtisi kızarıklık ve kaşıntı problemidir.

Sırtta oluşan kaşıntı hissiyatı cilt hastalıkları gibi ciddi sorunların habercisi olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve en kısa sürede uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir