Adet Gecikmesi ve Folik Asit

Anne adaylarına gebelikten önce ve gebelik döneminde uzmanlar tarafından folik asit ilaçları önerilir. Hamilelik sürecinde vücutta oluşacak değişimler ve bebek sağlığı açısından vücudun ihtiyacı olan vitamin ilaç şeklinde verilebilmektedir. Anne adayının yanı sıra bebeğin sinir ve hücre sisteminin gelişimi açısından bu vitamin takviyesinin genellikle gebelik döneminde alınması tavsiye edilmektedir. Alınan takviye hem bebek hem de anne sağlığı açısından gerekli görülmektedir.

Folik Asit Nedir? 

Suda çözünen ve B grubu vitamini olan folik asit, doğal besin kaynaklarıyla alınabileceği gibi dışarıdan takviye ilaçlarla da alınabilmektedir. Özellikle kan hücrelerinin oluşumu ve sinir sisteminin gelişiminde oldukça etkilidir. Bu B grubu vitamininin bebek sağlığı açısından da bir çok olumlu etkisi vardır.

Adet Gecikmesi ve Folik Asit İlacı 

Hamilelik düşünen kadınlara folik asit ilaç desteği verilebilmektedir. Gebelik durumu ortada yokken folik asit ilacına başlayan kadınlar, adet gecikmesinin ilacın etkisi olup olmadığını merak ederler. Gebelik düşünülüyorsa ve adet gecikmesi söz konusuysa, bu durum hamileliği işaret ediyor olabileceğinden doğum kontrol testi uygulamakta fayda vardır.

Adet gecikmesi durumunda, eczanelerden temin edilebilen doğum kontrol testlerinden satın alarak evde test uygulanması önerilir. İdrar testi olan bu doğum kontrol testleri %100 doğru sonuç vermeyebilir. Alınan sonuç negatif dahi olsa sağlık kuruluşuna giderek, kan tahlili yaptırmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir