Kusma Esnasında Burundan Kusmuk Gelmesi

Karın kaslarının birden kasılması sonucunda midedeki her şeyin ağız yoluyla dışarı çıkartılması durumuna kusma denir. Kusma herkesin en az bir kere yaşadığı bir sorundur. Kusma daha çok mide bulantısının sonucu olarak görülür. Kusmadan önce kişide mide bulantısı görülür. Kusmanın araba tutması, deniz tutması, darbe, fazla alkol tüketmek ya da gıda zehirlenmesi gibi tonlarca sebebi olabilir.

Mide bulantısı ve kusmanın bir çok nedeni olabileceğinden, tek başına hastalık bulgusu olarak değerlendirilmez. Herhangi bir hastalık varsa, rahatsızlığın tanısı için kusmayla beraber görülen belirtilerin de değerlendirilmesi gerekmektedir.

Burundan Kusmuk Gelmesi Ne Demek?

Kimi zaman kolayca kusulabilirken kimi zaman kusmakta zorluk çekilir. Kusarken kişinin kendini zorlaması burundan kusmuk gelmesine neden olur. “Kusma Esnasında Burundan Kusmuk Gelmesi” şikayeti kendini zorlayarak kusan kişilerde çok fazla görülür.

Kusarken burundan kusmuk gelmesi durumunda endişe ve paniğe gerek yoktur. Kişi kendini zorlayarak kustuğu için kusmuğun burun bölgesine kaçarak, burundan gelmesi gayet normaldir.

Kusmanın Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyonlar

Vücuda girerek hastalıkların meydana gelmesini sağlayan virüs ve bakteriler, kusmanın en bilindik nedenlerindendir. Bu bakteriler kimi zaman içilen sudan kimi zaman ise yenilen bir yiyecekten vücuda sızabilir. Dışarıdan zararlı bakteri ve mikroplar, temelde sindirim yoluyla vücuda alınırlar. Mide bulantısı, kusma rahatsızlıklarının yanı sıra ishal rahatsızlığına da neden olurlar. Ayrıca üşüme ve ateş gibi sorunlar da enfeksiyonun belirtisi niteliğindedir.

Mide Üşütmesi

Mide gribi diye de tabir edilen mide üşütmesi rahatsızlığı, mide bulantısına ve sonrasında kusmaya neden olur. Kusma dışında yüksek ateş, öksürük ve kas ağrısı gibi rahatsızlıklar da mide üşütmesinin belirtileri arasındadır.

Kusmaya sebep olan diğer etkenler şunlardır;

  • Üst solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlığı
  • Mide ve bağırsak hastalıkları
  • Hormonal rahatsızlıklar
  • Alerjik reaksiyonlar. Özellikle bazı besinlere karşı olan alerjilerden kaynaklı kusma daha sık görülür.
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Gebelik
  • Kullanılan ilaçların yan etkileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir