Evde Tonik Nasıl Yapılır?

Cilt temizliğinde sık tercih edilen özel losyonlar, tonik olarak ifade edilmektedir. Cilt üzerinde arındırıcı, temizleyici bir etkiye sahiptir. Özellikle gün sonunda kirlenen cildi temizlemek ve canlandırmak için fazlaca tercih edilmektedir. Hem erkekler tarafından hem de kadınlar açısından rağbet gören tonikler, 2 farklı kategoride incelenir.

Alkollü ve alkolsüz olmak üzere iki farklı tonik çeşidinden bahsedilebilir. Ne çeşit toniğin tercih edileceği tamamen cilt yapısı ile alakalıdır. Kuru cilt ile yağlı bir cilde sahip olan kişilerde, farklı tonikler kullanılabilir.

Evde Tonik Nasıl Hazırlanır?

Bir çok kozmetik markanın ürettiği tonikler piyasada bulunmaktadır. Bu kimyasalların yanı sıra evde bitkisel ve doğal yöntemlerle tonik hazırlamak mümkündür. Evde kolayca hazırlayarak, cildinize uygulayabileceğiniz bitkisel tonik tariflerini sizler için araştırdık.

Yağlı Ciltler İçin Tonik Yapımı

  • elma sirkesi(1 yemek kaşığı)
  • maden suyu(8 yemek kaşığı)

Elma sirkesi ve maden suyu malzemelerini bir şişede iyice karıştırın. Karıştığından emin olmak için şişeyi çalkayalayın. Ardından karışımı pamuğa dökerek, hazır ettiğiniz toniği cildinize uygulayın. Kısa zaman içinde cilt üzerinde sıkılaştırıcı ve canlandırıcı bir etkisi olduğunu göreceksiniz.

Doğal Limon Toniği

Limon suyu ve maden suyunu iyice karıştırın. Hazır olan karışımı cildinize uygulamaya başın. Bir süre bekledikten sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Doğal limon toniği sayesinde cilt gözenekleri sıkılaşır ve ciltteki ölü hücreler temizlenmiş olur.

Pirinç Toniği

Su dolu kabın içerisine pirinçleri atın ve bir süre bekletin. Ve bu doğal toniği cildinize uygulayın. Sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir.

Lavanta Toniği 

  • 1 tutam lavanta
  • 1 tutam melisa

Kaynamış suyun içerisine önceden hazır ettiğiniz lavanta ve melisayı koyun ve demlenmeye bırakın. Karışım demlendikten sonra süzün ve karışımı soğumaya bırakın. Artık lavanta toniği hazır, cildinize rahatlıklar uygulayabilir ve kısa zaman içinde olumlu etkilerini görebilirsiniz.(İstek dahilinde eczanelerden alkol temin edilerek, 1 kahve fincanı kadar alkol ilave edilebilir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir