Balık Yağı Hapı Kilo Aldırır mı?

Balık yağı, içeriğinde bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde vücut sağlığında önemli rol oynamaktadır. Omega-3 vücut tarafından sentezlenmez ve dışarıdan alınır. Özellikle kalp sağlığı açısından önemi daha çok bilinen balık yağı normal formda alınabileceği gibi kapsül şeklinde de kullanılabilmektedir. Kalp rahatsızlıkları dışında doku iltihaplanması, alzheimer ve metabolik bir takım rahatsızlıkların tedavisinde de balık yağına gereksinim duyulabilir.

Yapılan araştırmalara göre kalp ve damar hastalıkları riskini düşürmeye yönelik, vücudun günlük 500 mg balık yağına ihtiyacı olduğu saptanmıştır. Bu sebepten uzmanlar tarafından haftada en az bir kaç kez balık yenmesi tavsiye edilir.

Balık Yağı Hapı Kilo Aldırıyor mu?

Vücut için bu denli yararlı balık yağı ile ilgili halk arasında bilinen en büyük yanlışlardan biri, balık yağının kilo aldırdığının düşünülmesidir. Hatta çoğu zaman zayıf kişilere, balık yağı veya kapsül formunda balık yağı verilerek kilo alacakları sanılır. Fakat balık yağın hapının kilo aldırdığı düşüncesi tamamen yanlıştır.

Yapılan araştırmalara göre tam tersi şekilde, balık yağı beyindeki iştahı artıcı sinyallerin azalmasını sağlamaktadır. Balık yağı hapı tokluk hormonu seviyesini artırıcı etkiye sahiptir. Buna bağlı olarak ise açlık hissine yol açmaz ve tokluk oluşumunu tetikler. Zayıflamaya yönelik diyet programlarında dahi kimi zaman balık yağı tavsiye edilebilmektedir. Balık yağının kilo aldırma gibi bir etkisinden bahsedilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir