Uzun Süren Adet Dönemi

Adet döngüsündeki düzen, adet kanamalarının sağlıklı olduğunun göstergesi niteliğindedir. Ancak kimi zaman çeşitli faktörlerden kaynaklı adet kanamasında düzensizlikler görülebilmektedir. Normal şartlarda kanamanın olması gereken tarihten daha önce ya da daha sonra gelmesi, adet düzensizliği olarak ifade edilir. Aşırı stres, yorgunluk, düzensiz beslenme gibi bir çok faktör adet düzensizliğine neden olabilmektedir.

Adet kanamaları 25-30 günde bir tekrar eden döngüdür. Kanama dönemi genellikle 4-5 gün civarında sürer. Ancak kimi zaman kanama düzensiz olabilmekte ve uzun sürebilmektedir. Kanamanın uzun sürmesi bir çok etkenin sonucu olarak görülebilir. Adet kanamasının uzun sürmesi bir çok kadının ortak problemi şeklindedir.

Adet Kanamasının Uzun Sürmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet döneminin uzun sürmesinin bir çok nedeni vardır. Öncelikle uzmanlar tarafından kanamanın uzun sürmesine neden olan etken araştırılır ve bu etkene göre tedavi yöntemi belirlenir.

Miyomlar

Rahim içinde bulunan iyi huylu tümörler “miyom” olarak ifade edilirler. Miyomlardan kaynaklı kadında uzun süreli adet kanaması görülebilmektedir.

Polip

Polipler; rahmin iç bölgesinde bulunan küçük yapıda çıkıntılardır. Polipler özellikle kadının üreme döneminde hormonların salınımlarının artmasından ötürü fazlaca oluşabilmektedir. Polipler, adet kanamasının uzun sürmesinin nedenlerinden biridir.

Hormonal Bozukluklar

Vücuttaki östrojen hormonu salınımında meydana gelebilecek dengesizlikler, adet kanamalarının uzun sürmesine neden olabilmektedir. Hormon bozukluklarının mutlaka uzmanlar tarafından detaylı incelenmesi gerekmektedir.

Kanser Hastalıkları

Rahim bölgesinde oluşabilecek kanser hastalıkları adet kanamasının uzun sürmesine ve kanamanın fazla olmasına neden olabilmektedir. Uzun süreli adet kanaması tek başına kanser bulgusu olarak değerlendirilemez. Beraberinde görülen kanser belirtileri varsa bir an önce tedavi sürecine başlanmalıdır.

Adet kanamasının uzun sürmesinin bir çok nedeni vardır. Tedavi yöntemi bu duruma neden olan etkene göre değişkenlik gösterdiğinden rahatsızlık ihmal edilmemeli ve bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir