Yüzde Yanma

Vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilen yanma sorununa yüzde de rastlanabilmektedir. Yüzde yanma ve kızarıklık daha çok sinir sistemi rahatsızlıklarıyla ilintilidir. Sinirlere alınabilecek herhangi darbe ve hasarlarda oluşan sinir zedelenmesi problemi uyuşma, karıncalanma ve yanma hissine yol açabilmektedir. Ancak her yüzde yanma hissi problemi, sinirsel sorunlara işaret etmez. Sinirsel sorunlar dışında bir çok sebepten yüzde yanma sorunu baş gösterebilmektedir.

Yüzde Yanma Hissi Neden Olur?

Yüzde yanma hissi genellikle sinirsel hasar durumlarında görülse de, daha farklı bir çok sebepten meydana gelebilmektedir.

Kuru Cilt 

Cildin aşırı kuru olması, çatlama ve deride soyulma gibi sorunları beraberinde getirebilmektedir. Yüzde yanma probleminin altında yatan neden kuru cilt olabilir.

Yüzü Sert Yıkama

Gün içinde yüzü sık sık ve bastırarak yıkamak cilt tabakasına zarar verebilir. Ciltteki zarar, hasar ise kendini yanma hissi ile belli edebilir.

Güneş Yanması

Özellikle sıcak yaz günlerinde sık görülen güneş yanıkları yüz bölgesinde de görülebilmektedir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak yüzde yanma ve kızarıklık sorunlarına yol açabilmektedir. Güneşten korunmak ve cilt sağlığı için yüksek faktörlü güneş kremi kullanmakta fayda vardır.

Egzama

Yüzde yanma hissinin nedeni kaşıntılı cilt hastalığı olan egzama olabilir. Egzama; yüz bölgesinde aşırı kaşınma hissi, cildin zarar görmesi ve yüzde yanma hissi gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Yüzde yanma hissi sorunu, cilt hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu yüzden uzun süredir geçmeyen yanma sorunları ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir