Yüzde Kızarıklık, Şişme, Alerji

Alerjik reaksiyonlar, vücudun alerjiye neden olan etkenlere karşı verdiği tepki olarak açıklanır. Alerjiye neden olan etkenler, alerjen maddeler şeklinde ifade edilir. Alerjen maddeler kişiden kişiye değişiklik gösterse de sonuçları neredeyse aynıdır. Alerjik reaksiyonların sonucu olarak ciltte şişlik, kızarıklık ve kaşıntı sorunları sık görülür. Kızarıklık, kaşıntı ve şişlik en bilindik alerji belirtileri arasındadır.

Yüzde Alerjik Kızarıklık

Vücudun herhangi bir bölgesinde alerji sonucunda kızarıklık oluşabileceği gibi yüzde de bu soruna sık rastlanır. Alerjen maddenin yüz ile teması alerjiye neden olabilir. Alerjik reaksiyondan ötürü yüzde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı hissiyatı meydana gelebilmektedir. Kızarıklığın nedeninin alerji olduğundan emin olduktan sonra alerjen madde saptanır. Alerjen maddenin ne olduğu anlaşıldıktan sonra kişinin alerjen maddeden uzak durması önerilir.

Yüze sürülen kozmetik ürünler, kimyasal ürünler alerjiye neden olabilmektedir. Özellikle çok fazla kozmetik ürünü kullanan kadınlarda yüzde alerji sorununa sık rastlanır. Kullanılan ürünlerin iyi ve kaliteli olmasına dikkat edilmeli, aşırı kimyasal kullanımından uzak durulmalıdır.

Yüzde Alerji Kızarıklık Tedavisi

Yüzdeki kızarıklığa neden olan etken belirlendikten sonra tekrar edebilecek alerjik reaksiyonları önlemek için alerjen maddeden uzak durulmalıdır.

  • Çok fazla kimyasal içeren ürünler yüze sürülmemeli
  • Kalitesiz kozmetik ürünleri yerine kaliteli ürünler tercih edilmemeli
  • El ve yüz temizliğinde kullanılan havluların hijyenik olmasına dikkat edilmeli

Yüzdeki kızarıklık ve şişlik geçmiyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Doktorlar tarafından şişlik ve kızarıklığın altında yatan neden araştırılır ve tanı koyulur. Tanıdan sonra gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaya başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir