Yeni Doğan Bebek Göbeği Akıntısı

Anne karnındaki bebeğin beslenme yolu göbek bölgesidir. Yeni doğan bebeklerde göbek bölgesi kesildiği için buradaki damarlar bir süre açık kalır. Bu bölgede enfeksiyon ve iltihaplanma görülme olasılığı yüksektir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri, yetişkinler kadar gelişmiş olmadığından enfeksiyon ve iltihaplanma daha kolay meydana gelir. Göbek deliğindeki iltihaplanma ise kendini akıntıyla belli eder.

Bebeklerde Göbek Akıntısı Neden Olur?

Göbek İltihaplanması(Omfalit)

Kesilen göbek bölgesi, enfeksiyona müsaittir. Yeni doğan bebeklerde sık görülen göbek iltihaplanması, akıntı ve ağrıya neden olur. Enfeksiyon hafif olabileceği gibi şiddetli de görülebilmektedir. Hafif enfeksiyon durumunda, göbekten sarımsı-yeşil bir akıntı ve göbek çevresinde kızarıklık meydana gelir. İltihaplanan bölgeye dokunulması bebeğin ağrı hissetmesine neden olur. Hafif enfeksiyonun tedavisinde daha çok ilaç tedavileri uygulanır. Ancak kimi zaman enfeksiyon ağır olabilmektedir. Ağır enfeksiyon ise kendini göbek çevresinde kızarıklıkla belli eder.

Tedavisi

Göbek akıntısı sorununda genellikle iltihaplı bölge temizlenir ve ilaç tedavileri uygulanır. Antibiyotik tedavisi uygulanır. Bebek dünyaya adapte olana kadar(bağışıklık sistemi güçlenene kadar) enfeksiyonlara ve iltihaplanmalara müsaittir. Ağır enfeksiyon çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, akıntı görülür görülmez derhal uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir