Yemeklerden Sonraki Mide Bulantısı

Yemek yedikten sonra mide ağrısı ve mide bulantısı sorunlarına sık rastlanmaktadır. Kimi zaman aşırı yemek yemekten kimi zamansa bağırsaklardaki rahatsızlıklardan kaynaklı görülen bulantı sorunu, kişinin kendini rahatsız hissetmesine neden olur.

Yemekten sonra hissedilen bulantı sorunu genellikle tüketilen besinlerle ilgilidir. Sindirimi zor ya da kişinin alerjisi olan gıdalar tüketilmesi bulantının nedenleri arasındadır.

Yemekten Sonra Mide Bulantısı Neden Olur?

Yemekten sonra bulantı hissi tüketilen besinlerle ilgili olduğu gibi çeşitli rahatsızlıklardan dolayı da meydana gelebilmektedir. Öncelikle bulantının altında yatan neden detaylı araştırılmalı daha sonra neden olan etkene göre önlem veya tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Gıda Alerjisi

Alerjiye neden olan maddeye alerjen madde denir. Alerjen maddeler kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de, sonuçları hemen hemen aynıdır. Alerjen madde içeren besinlerin tüketilmesi mide bulantısı ve mide ağrısı sorunlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden alerjiye neden olan besinlerden olabildiğince uzak durulmalıdır.

Mide Ülseri

Mide rahatsızlıklarından en bilineni ülserdir. Ülser rahatsızlığı olan kişiler, yemek yedikten sonra mide bulantısı sorununa daha yatkındırlar. Yemekten sonra bulantıyla birlikte şiddetli mide ağrısı sorunu da görülebilmektedir.

Bağırsak Rahatsızlıkları

Sindirim sisteminin önemli parçalarından biri de bağırsaklardır. Bağırsaklarda oluşabilecek rahatsızlıklar, tıkanıklıklar yemekten sonra mide bulantısı sorununu doğurabilir. Bulantı dışında daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora gidilmelidir.

Bozuk Gıdaların Tüketilmesi

İçinde zararlı bakteri ve virüsler barınan yiyeceklerin tüketilmesi beraberinde mide bulantısını getirir. Son kullanma tarihi geçmiş veya kirlenmiş gıdaların tüketimi, mide bulantısı hissedilmesine neden olabilir. Bu yüzden yemek yenilecek mekanın iyi seçilmesi ve alışveriş yaparken ambalajlardaki son kullanma tarihlerinin detaylı incelenmesi oldukça önemlidir.

Her öğünden sonra mide bulantısı sorunu yaşanıyorsa, bu durum ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu yüzden mide bulantısı ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir