Yatınca Başlayan Karın Ağrısı

Günlük hayatta karın ağrısının pek çok sebebi olabilir ve bunların başında üşütme ile oluşan karın ağrısı gelir. Soğuk havalarda ötürü ya da çok soğuk içecek ya da yiyeceklerin seçiminden ötürü karın ağrısı oluşur ve kişinin bağırsaklarının sıradan çalışması bozulur. Bağırsaklarda hareketliliğe sebep olan bu karın ağrısı sebepleri ile ilgili yapılması gerekenlerin başında kış ayların çok soğukta kalmamak ve çok soğuk gıdaları tüketmemektir. Bu durumlarda dikkatli olan bireyde de karın ağrısı görülebilir. Yatınca Başlayan Karın Ağrısı olarak da bilinen bu karın ağrılarının başka sebepleri arasında gösterilebilecekler şöyle sıralanır;

 Karın Ağrısı Sebepleri

  • Basit bir viral gastroenterit olabilir ve bu genelde yatınca karın ağrısının oluşmasına sebep olur.
  • Kalp krizinde oluşan göğüs sıkışması karın ağrısı olarak karıştırılabilir. Bu durum yatar pozisyonda daha sık gözlenir.
  • Yatınca Başlayan Karın Ağrısı dış gebelik belirtisi de olabilir. Bu ve bunun gibi ciddi problemlerde en kısa sürede uzman doktora danışmak gerekir.
  • Ayrıca bu durum ölüm sebebi kadar ciddi olan peptik ülser perfelasyonu da olabilir.

Bu sebepten ötürü gelen hastaların çoğunun bu sebepten ötürü hastanede yatması gerekir ve genelde ciddi hastalıkların belirtisidir. Fakat yüzde kırkında ise bir sorun yoktur, gaz sıkışması gibi durumlar söz konusudur.

 Yatınca Başlayan Karın Ağrısının tedavisi sebebine bağlıdır. Hastalığın sebebi bulunduktan sonra tedavi sürecine girilir ve çoğu zaman ani bir müdahale gerekir. En kısa sürede uzman doktora danışmanız önerilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir