Yanık Sonrası Su Toplaması

Yanık Sonrası Su Toplaması genellikle ikinci derece yanıklarda oluşan bir sorundur. Bu durum güneş ışınları ile fazla temasta kalma ve abazen de kimyasal kaynaklı olarak oluşan yanıklarda görülür. Su toplaması ile kişinin dikkat etmesi gereken noktalar vardır ve bu birinci derece yanık olmadığı için öyle sıradan bir yanık kremi kullanılmamalı ona göre uygun bir ilaç seçimi yapılmalıdır. Doktor kontrolü gereken Yanık Sonrası Su Toplamasında kişi asla su toplayan bölgeyi bilinçli olarak patlatmamalı ve ona göre ilaç kullanmalıdır.

   Yanıklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yanıklarda ve Yanık Sonrası Su Toplamasında kişinin dikkat etmesi gereken pek çok şey vardır. Bunların başında su toplayan bölgedeki kabarcıkların patlatılmaması ve o bölgedeki derinin soyulmaması bulunuyor. Böyle bir şey olduğunda yanık izleri olacaktır.
  • Yanık sonrası yanık derecesine göre soğuk pres uygulanır. Ancak yanık çok fazla ise bunun uygulanmaması o bölge açık halde ise bir değirmemek gerekir.
  • Yanık çok ciddi olabilir ve yanık bölgesinde deri parçalanmış kalmamış olabilir. Derinin yok olduğu bölgede oraya vücudun başka yerinden parça alınıp yama yapılır.
  • Deride bu gibi uygulamalara daha çok üçüncü ve dördüncü derece yanıklarda rastlanır ve bunların tedavisi için cerrahi müdahale gerekebilir.
  • Yanık sonrası izlerin tedavisi için uygun ilaç seçimi çok önemlidir. Her yanık için aynı ilaç ve krem kullanılmaz.

Yanıklarda iz kalmaması için yanık ve yara iyi edici kremler seçilmelidir. Bu konu ile ilgili aşağıdaki fotoğraf galerimizi inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir