Yağ Bezesi Gibi Bir Oluşum

Tıp dilinde “lipom” olarak bilinen yağ bezeleri, zararsız ve iyi huylu kistlerdir. Yağ bezeleri genellikle küçük boyuttadır. Yağ bezesi deri altında yağ hücrelerinin bir araya gelmesiyle oluşan yumuşak yapıdaki kistlerdir. Yağ bezeleri vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilirler.

Yağ bezeleri daha çok omuz, koltuk altı ve sırt bölgesinde oluşurlar. Yağ bezesinin dışarıdan farkedilmesi zordur. Ancak üstüne bastırınca ve dokununca farkedilir. Yağ bezelerinin meydana gelmesinin bir çok nedeni olabilir.

Yağ Bezesi Neden Olur?

  • Yağ bezelerinin her ne kadar aşırı kiloyla ilgisi olduğu düşünülse de, bu durumla bir alakası yoktur. Kalıtsal faktörlerin etkisi sonucunda kişide yağ bezeleri oluşabilmektedir.
  • Dercum hastalığından ötürü vücutta yağ bezeleri oluşabilmektedir.
  • Hareketsiz kişilerde yağ bezelerine sık rastlanabilmektedir.

Yağ Bezesi Kansere İşaret Eder mi?

Yağ bezeleri iyi huylu kistlerdir. Yağ bezelerinin kansere dönüşme ihtimali yoktur. Ancak kimi zaman yağ bezesi sanılarak önemsenmeyen şişlikler, kötü huylu tümör olabilmektedir. Bu yüzden şişliğin yağ bezesi olup olmadığı doktor tarafından mutlaka incelenmelidir.

Yağ Bezesi Tedavisi

Yağ bezeleri belirli bir süre sonra kendiliğinden geçerler. Ancak yağ bezesinden daha kısa zamanda ve kalıcı olarak kurtulmak için dermatologa başvurulması daha etkili bir yöntem olacaktır. Bezenin büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre tedavi yöntemi değişiklik gösterebilmektedir. Beze eğer vücutta tek bir bölgede ise lokal anestezi yöntemleri uygulanır.

Yağ bezesi sanılarak önemsenmeyen şişlikler kanser gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğinden, her ihtimale karşı uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir