Vücutta Uyuşukluk ve Sıcaklık Hissi

Vücutta uyuşukluk oluşmasının birçok farklı nedeni olabilir. Uyuşukluk hissi birçok insanda görülür ve fazla önemsenmez. Kendiliğinden geçmesi beklenir fakat vücuttaki uyuşukluğun sebebi sinirlerden kaynaklı bir problem olabilir. Sinir dokusu kendini yenileyemediğinden meydana gelen hasarların geri dönüşümü olmaz. Bu yüzden uyuşukluk, his kaybı gibi belirtiler göz ardı edilmemelidir.

Vücutta Uyuşukluğun Nedenleri Nelerdir?

Vücutta oluşan uyuşukluğun genel nedeni sinirsel problemlerdir. Vücut uyuşukluğun bölgesel olabilir. Bu durum o bölgedeki sinirde bir hasara işaret eder. Diyabet(şeker) hastalığı tedavi edilmediği durumlarda sinirsel hasarlara neden olur.

İlerlemiş diyabette çevresel sinir sistemindeki sinirler tutulabilir. Bu durum uyuşukluğun sebeplerinden birisidir. Yine çevresel sinir sistemini tutan nöropati hastalığı sinirleri etkileyerek uyuşukluğu ve his kaybına sebep olur. Tiroit bezi bozukluklarında da sinirler etkilenirler.

Omurlar üst üste dizilir ve ortalarındaki kanaldan omurilik geçer. Omur kemikleri arasında yastık görevi gören kıkırdak diskler bulunur. Bu kıkırdakların zamanla farklı sebeplerden dolayı şekli değişir. Omurilik kanalına veya dışarıya doğru sarmalar olur. Bu sarkmalar kanal içerisine doğru ise omuriliğe baskı yapar ve uyuşukluğu sebep olur. Eğer kıkırdaklar bel bölgesinde dışarıya doğru sarkar ve omurilikten çıkan sinirlere baskı yaparsa, şiddetli bel ağrısı ve bacaklarda uyuşukluklar görülür. Bu durum halk arasında bel fıtığı olarak bilinir. Eğer kıkırdak diskler boyun bölgesinde sarkarsa boyun fıtığı oluşur ve bu durumda da uyuşukluk görülebilir.

Vücuttaki uyuşukluğun tedavi edilebilmesi için altında yatan sebep tedavi edilmelidir öncelikle. Fıtıklarda ve sinire baskı oluşan diğer durumlarda cerrahi yöntemler uygulanarak baskı ortadan kaldırılabilir.

Sıcaklık Hissi ve Yanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Sıcaklık hissi farklı birçok nedenden kaynaklanabilir. Fakat sıcaklık hissi tek başına bir hastalık değildir ve pek bir anlamı yoktur. Beraberinde oluşan bulgulara dikkat edilmelidir. Eğer sıcaklık hissi vücutta uyuşukluk hissi ile birlikte görülüyorsa, bunun sebebi tiroid rahatsızlıkları olabilir. Tiroid hormonu metabolizmayı düzenler. Fazla üretildiğinden metabolizma hızlanır ve sıcak basması, terleme gibi bulguları vardır. Tiroid rahatsızlıkları vücutta uyuşukluğa da sebep olabilir.

Sinir hasarları ve sıkışmaları uyuşukluğun temel sebebi iken sıcak basması gibi etkileri de olabilir. Duyguyu alıp merkeze götüren sinirin hasarlanması ile o bölgede uyuşukluk ve yanma hissi ortaya çıkar. Özellikle yukarda sinirlere etkisi bahsedilen diyabet (şeker) hastalığı bu durumun görülmesinde yaygın etkendir.

Yine alkol kullanımı vücutta uyuşukluklara sebep olduğu gibi sıcak basmalarına da neden olabilir.
Sıcak basması ve uyuşukluk hissi geçmiyor ve günlük hayatı olumsuz etkiliyorsa, en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir