Vücudumun Sağ Tarafında Ağrı

Vücudun sağ tarafında ağrı şikayeti daha çok karın bölgesinin sağ tarafında oluşan ağrı ve sancıyı işaret eder. Göbek bölgesiyle göğüslere kadar olan bölgede farkedilebilen ağrıların bir çok nedeni olabilir. Özellikle böbrek taşı rahatsızlıkları, safra kesesi rahatsızlıkları ve apandisit gibi rahatsızlıkların en bilindik nedenlerinden biri sağ tarafta hissedilen ağrılardır.

Vücudun sağ tarafında hissedilen ağrılar tek başına bir hastalık belirtisi olarak değerlendirilemez. Ağrıların beraberinde iştah kaybı, mide bulantısı gibi belirtilerin oluşup oluşmadığı hastalığın tanısı için oldukça önemlidir.

Vücudun Sağ Tarafında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Vücudun sağ tarafında oluşan ağrılar, karın bölgesindeki organlarda meydana gelebilen rahatsızlıklardan kaynaklı olabilmektedir. Özellikle karaciğer, böbrekler ve apandisit bölgesinde oluşabilecek hastalıklar karnın sağ tarafında ağrıların hissedilmesine neden olabilmektedir. Ağrıların hangi organdan kaynaklandığı, ağrılarla beraber görülen belirtiler sayesinde anlaşılabilmektedir.

Apandisit Rahatsızlığı

Apandisit rahatsızlığına erkeklerde rastlanır. Apandisit ağrıları vücudun sağ ve sol tarafında hissedilebilir derecede şiddetli olabilmektedir. Ağrılar giderek artar ve şiddetlenir.

Safra Kesesi Rahatsızlıkları

Karın bölgesinin üst tarafında olan safra kesesinde herhangi bir rahatsızlık oluşması sonucunda, vücudun sağ tarafında ağrılar hissedilebilmektedir. Safra kesesi taşı ve iltihaplanma durumlarında ağrılara sık rastlanır. Sağ tarafta hissedilen ağrılar çok şiddetlidir.

İdrar Yolu Rahatsızlıkları

İdrar yollarında meydana gelen rahatsızlıklar, vücudun sağ ve sol tarafında şiddetli ağrıların hissedilmesine neden olabilmektedir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığın bu ağrılara daha fazla rastlanır. Ağrılarla birlikte idrar yaptıktan sonra yanma hissediliyorsa, bu durum idrar yolu rahatsızlıklarına işaret ediyor olabilir. Bir an önce uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Karın bölgesinin sağ tarafında ağrı hisseden kişiler “vücudumun sağ tarafında ağrı var” şeklinde şikayetlerle doktora başvururlar. Ağrıların yanı sıra beraberinde hangi sorunların ve belirtilerin görüldüğünün uzmanlara aktarılması, rahatsızlığın teşhisi için oldukça yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir