Vücuda İğne Batması ve Kaşıntı

El, kol ve bacak bölgelerinde daha fazla hissedilen uyuşma, karıncalanma şikayeti “vücutta iğne batma hissi” şeklinde ifade edilir. Vücuda sanki iğne batırılıyormuş gibi hissedilen karıncalanma “iğne batması” olarak anlatılır. Vücuttaki iğne batma hissiyle birlikte karıncalanma, uyuşma, ağrı ve kaşıntı sorunları da meydana gelebilmektedir. Kimi zaman aşırı derecede hissedilen batma hissi ve kaşıntı, kişinin uykularının kaçmasına ve hayat kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir.

İğne batma hissi yani karıncalanma genel olarak sinirlerle alakalıdır. Sinirlerin bulunduğu bölgedeki hücreleri besleyememesinin sonucunda o bölgede uyuşma hissedilir. Bunun dışında sinirlerin üzerine uzun süre baskı uygulanması da vücutta iğne batma hissi şikayetini doğurur. Özellikle masa başı çalışanlarında ve uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalan kişilerde iğne batma şikayetine sık rastlanır. Bu sebepten oluşan karıncalanma hissinde mutlaka ayağa kalkıp hareket edilmelidir. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak sinirlerin uyarılmasına engel olduğundan, karıncalanma ve uyuşma hissedilir.

Vücutta iğne batması hissiyle birlikte ağrı, sızı ve uyuşma rahatsızlıkları da görülüyorsa, rahatsızlık ciddiye alınmalı ve bir an önce uzman bir doktora başvurulmalıdır. İğne batma hissiyle birlikte kaşıntının görülmesi o bölgenin uyuşmasıyla ilgilidir.

Vücutta iğne batması ve kaşıntı hissi bir çok ciddi hastalığın belirtisi ya da sonucu niteliğinde olabileceğinden, rahatsızlık ihmal edilmemelidir. Vücutta iğne batması ve kaşıntının bir çok nedeni vardır.

Vücutta İğne Batma Hissi ve Kaşıntı Neden Olur?

Vücutta iğne batma ve kaşıntı sorunun sinirler dışında bir çok sebebi olabilir. Rahatsızlığın tedavisi, iğne batma hissine neden olan etkenlere göre değişkenlik göstermektedir.

Vitamin Eksikliği

Normal şartlarda alınması gerekenden daha az vitamin almak, vücutta iğne batma hissi ve kaşıntıya neden olur. B12 vitamini eksikliğinde iğne batma hissine ve kaşıntı problemine sık rastlanır.

Diyabet Hastalığı(Şeker Hastalığı)

Vücuttaki iğne batma hissinin ve kaşıntının en bilindik nedenlerinden biri, vücuttaki kan şeker oranıdır. Kan şeker oranı dengesizliği sorununda kaşıntı ve karıncalanma sorununa sık rastlanır.

Romatizma Hastalıkları

Romatizmal rahatsızlıkların sonucu olarak kol ve bacak bölgelerinde iğne batma hissi, kaşıntı problemi meydana gelir. Eklem hastalıklarında sık görülür.

Vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı problemi kimi zaman ciddi rahatsızlıkların belirtisi niteliğinde olabilmektedir. Bu sebepten uzun zamandır devam eden iğne batma hissi ve kaşıntı problemlerinde, en kısa zamanda uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir