Uzun Saçtan Bit Nasıl Temizlenir?

Hijyen eksikliğinden dolayı oluşan kan emen bitlerin deri bölgesine konaklandığı kaşıntılı deri hastalığı, bitlenme olarak bilinir. Halk arasında daha çok saçta görülen bitlenme problemi kendini kaşıntıyla belli eder. Bitlenmenin en bilindik belirtisi kafa derisinin şiddetli kaşınması halidir. Okul çağındaki çocuklarda sıkça görülen bitlenme problemi, yetişkinlerde de sıkça görülebilmektedir.

Saçtan Bit Nasıl Temizlenir?

Kaşıntı hissi ile kendini belli eden bitlenme sorunu, uzun saçlı kişiler için sinir bozucu bir hal alabilmektedir. “Uzun saçtan bit nasıl temizlenir” sorusu, merak konusudur. Evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntemler saçlarınızdaki bitlerden arınabilir, kurtulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Bit tedavisi için kullanılan en eski yöntemlerden biri hindistan cevizi yağıdır. Kendinizin ya da çocuğunuzun saçlarınızı parça parça bölümlere ayırın ve hindistan cevizi yağı sürün. Tarak ile hindistan cevizi yağını iyice yedirin ve saçları tarayın. Bir süre bekledikten sonra saçlarınızı iyice yıkayın, temizleyin.

Sarımsak

Malzemeler:

– 10 diş sarımsak

– 3 yemek kaşığı kadar misket limon suyu

Uygulanışı:

10 diş sarımsağı mutfak robotundan geçirin ve içine 3 yemek kaşığı limon suyunu ekleyin ve iyice karıştırın. Sarımsaklar iyice sıvı kıvamına getirilmelidir. Elde edilen karışımı saç diplerine sürüp, 30 -40 dakika kadar süre tutun. Ardından tarakla saçlarınızı tarayın.

Vazelin

Kafa bölgenize vazelin uygulayın ve başınıza bone geçirin. 1 gece bone saçınızda kalsın. Ertesi sabah saçınıza bebe yağı sürün. Ardından saçlarınızı iyice tarayın. Son olarak ise saçlarınızı şampuanla iyice temizleyin ve durulayın.

Bit nasıl temizlenir” ile ilgili verilen yöntemlerde uygulanan maddelerden birine karşı alerjiniz varsa, başka yöntemler denemeniz ve araştırmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir