Tüm Kokulara Karşı Midenin Bulanması

Kokulara karşı hassasiyet ve beraberinde görülen mide bulantısı bir çok sebepten ötürü görülebilmektedir. Pis kokulara ve bozuk yiyecek kokularına karşı mide bulantısı sık görülür. Kişinin gün içinde her kokudan midesinin bulanması ise akıllara hamilelik ihtimalini getirir. Mide bulantısı ve kusma, hamileliğin en bilindik belirtilerindendir. Ancak her mide bulantısı sorunu hamileliği işaret etmez.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Psikolojik Etkenler(Stres, endişe, kaygı)

Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi yoğun duygular vücutta fizyolojik bir takım değişikliklere yol açabilmektedir. Stresli kişilerde mide bulantısı sorunu daha çok görülür. Bu durumda derin nefes alma ve meditasyon yöntemleriyle stres, kaygı duyguları ortadan kaldırılabilir ve mide bulantısı sorunu giderilebilir.

Kullanılan İlaçların Yan Etkisi

İlaçların vücut üzerinde bir çok yan etkisi vardır. Özellikle antibiyotik ve etkili ağrı kesiciler, mide bulantısı sorunu doğurur. İlacı kullanmadan önce prospektüsü okuyarak, ilacın beraberinde getireceği yan etkiler hakkında bilgi edinilebilir.

Enfeksiyon Rahatsızlıkları

Enfeksiyonel rahatsızlıklar mide ağrısına, krampa ve mide bulantısı sorununa yol açar. Ancak mide bulantısı tek başına hastalık bulgusu değildir. Bir an önce tedavi için doktora başvurarak gerekli tetkikleri yapılmasında fayda vardır.

Eğer mide bulantısı sorunu hamilelik şüphesi uyandırıyorsa, bir an önce doğum kontrol testi alarak uygulamanızı öneriyoruz. Doğum kontrol testi yapıldıktan sonra daha kesin bir sonuç için kan testi yaptırılabilir. İstenmeyen gebelikleri önlemek için testin ihmal edilmemesi oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir