Tükürük Bezi İltihabı Ve Aşırı Yanak Şişmesi

Tükürük bezleri, ağız ve boğaz çevresinde bulunurlar. En bilindik tükürük bezleri; kulak önünde, çene altında ve dil çevresindeki bezlerdir. Tükürük bezlerinin ürettiği ağız içi salgısı olan tükürük sayesinde sindirim ilk aşamasının gerçekleşmesi sağlanır. Bezler tarafından salınan tükürük sayesinde yiyeceklerin tüketilmesi ve ağız içi temizlik sağlanır.

Tükürük bezlerinde oluşabilecek iltihapla, kendini ağrı ve şişlikle belli eder. Bu bezlerde iltihaplanma sorunu yetişkinlerde görülebileceği gibi çocuklarda da görülebilmektedir.

Tükürük Bezi İltihabı

En çok görülen tükürük bezi iltihabı, parotis bezini yani kulak önündeki bezi etkileyen kabakulak rahatsızlığıdır. Genellikle çocuklarda görülmesine rağmen yetişkinlerde de meydana gelebilmektedir. Kulak önündeki tükürük bezindeki şişlik akıllara tıkanıklık ya da tümör ihtimalini getirir. Hayati önem taşıdığından mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri

  • Tükürük bezinde şiddetli ağrı
  • Elle farkedilebilecek düzeyde şişlik

Tükürük bezinde iltihaplanmadan dolayı yanakta şişlik olduğu düşünülüyorsa, hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Yapılacak muayene ve tetkiklerden sonra şişliğin altında yatan neden saptanır, tedavi sürecine geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir