Tubuler Adenom

Bir çeşit kalın bağırsak hastalığı ve kanseridir.

Tubuler adenom ve bunun gibi başka polipler normalde çok sık rastlanmasa da kırk yaş ve üzerinde daha fazla görülür. Adenomatöz polip içerisine giren tubuler adenom her poliple oluşan bir durum değildir. Yani poliplerin, vücutta bulunan poliplerin kanserleşmeye dönüşeceği kesin diye bir şey yoktur. Çünkü poliplerin gelişimi farklı farklı olmaktadır. Ve her polipin oluşum süreci kanserleşme yönünde olmayabilir. Yirmili yaş ya da yirmi yaş altı kişilerde genelde rastlanma riski yüzde yirmi otuz iken daha ileriki yaşlarda ise yüzde elli altmış oranında daha çok risk oluştururlar.

Adenomatöz poliplerin içerinde tubuler adenom ile beraber; tübülovillöz adenom ve villöz adenom da vardır. Bunların hepsinde kanserleşme olacak diye bir durum yoktur ancak dikkat edilmesi gereken ve özen gösterilmesi gereken bir konudur.

  Tubuler Adenom

Kanserleşme sürecine girmiş olan bir polip durumunda yapılması gerekenler sıraya konulacak ve doktor kontrolleri başlayacaktır. Bu duruma özen gösterilmeli ve korkmadan doktor kontrollerine gidilmelidir. Kanser tedavi süreci başlar. İlaçlar etki edecek mi bakılır, gerekli görülürse kemoterapiye yönelinir ve olmuyorsa da daha başka ve cerrahi operasyon destekli yöntemlere gidilebilir.

Ancak unutulmamalıdır ki kanseri tetikleyen temel durum kişinin huzursuzluğu ve mutsuzluğudur. Bu nedenle ruhsal sağlığa daha çok önem verilmeli ve kişinin stresten uzak kalması yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Bu şartlar sağlandıktan sonra kanserin atlatılması çok da zor olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir