Topukta Isınma Hissi

Topukta ısınma ve yanma hissi bir çok nedenden meydana gelebilmektedir. Topuktaki ısınma hissinin çok şiddetli olması kimi zamana uykusuz gecelere neden olabilmektedir. Uzun süre ayakta durmak, ayaklara çok fazla basınç ve kuvvet uygulanmasına sebebiyet verir. Gün içinde ayaklara binen yük ise topuk kısmında hissedilerek, topukta ısınma hissi problemine yol açabilmektedir. Halk arasında ayak tabanında yanma şeklinde de ifade edilen bu sorunun bir çok nedeni vardır.

Topukta Yanma Hissi Neden Olur?

Travma Etkenleri(Darbe veya Hasar)

Darbe ve hasar gibi travmatik etkenlerde topukta yanma hissine neden olabilmektedir. Tercih edilen ayakkabının ayağı çok fazla sıkması ve ayakkabının topuğa vurması, topukta yanma hissi sorununa yol açabilmektedir. Ayağı sıkmayan ve daha konforlu ayakkabılar tercih edilerek oluşabilecek yanma hissi sorununu önlemek mümkündür.

Sinir Sıkışması

Yanma, uyuşma ve karıncalanma sorunlarının en bilindik nedenlerinden biri sinir sıkışmasıdır. Ayak tabanı çevresindeki sinirlerin sıkışması, zedelenmesi halinde topukta yanma hissi baş gösterebilmektedir. Eğer yanma hissi uzun süredir devam ediyorsa, ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Fazla Kilo 

Ayaklar tüm gün boyunca vücut ağırlığının hemen hemen tamamını üstlenirler. Fazla kilolu kişilerde ayaklara binen yük daha fazladır. Ayağa binen yükün, ağırlığın fazla olması topukta yanma hissinin nedenleri arasındadır. Özellikle fazla kilolu kişilerde bu soruna sık rastlanmaktadır. Hem doğabilecek diğer sağlık sorunlarını önlemek hem de oluşabilecek topukta yanma hissi problemini giderebilmek için ideal kiloya ulaşmakta fayda vardır.

Vitamin Eksikliği 

Vücudun bir çok bölgesinde sinirler bulunur. Sinirler vücuda alınan vitaminler sayesinde beslenirler. Vitamin eksikliği durumunda sinirlerde rahatsızlıklar baş gösterebilmektedir. Vitamin eksikliği dolaylı olarak topukta yanma sorununa yol açabilmektedir.

Şeker Hastalığı 

Topukta yanma hissi, şeker hastalığının belirtileri arasındadır. Topukta ısınma, yanma hissiyatı şeker hastalığının belirtisi olabileceğinden bir an önce doktora gitmekte fayda vardır.

Topukta ısınma hissi probleminin tedavisi neden olan etkene göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden öncelikle yanma hissinin altında yatan neden saptanmalı, ardından nedene yönelik tedavi sürecine geçilmelidir. Isınma hissi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden, mutlaka doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir