Tiroid Bezi Boyutları

 Tiroid Bezi Boyutları ile ilgili her türlü bilgiye yazımızda ulaşabilirsiniz. Öncelikle tiroid bezinin ne olduğuna bakacak olursak, tiroid bezi boyunda ve çenenin iki yanında çift parça şeklinde olan bir salgı bezidir. Bu bezin çene altındaki duruşu kelebek gibidir ve erkeklerde adem elması olarak bilinen kıkırdağın hemen altında yer alır. Bu salgı bezlerinin yerleşimi sağda ve solda bir de boyunda olur.

   Tiroid Bezi Hormonları

 Tiroid bezi hormonları iki tanedir ve bunlar T4 ve T3 olarak adlandırılan tiroksin ve triiyodotironindir. Bu hormonlar vücutta normalde denge halindedir ve tiroid bezinden salgılanarak vücutta iyot dengesini sağlarken diğer organlar ve dokularla da uyumu sağlar.

T3 ve T4 hormonlarının gereğinden fazla salınması ile oluşan hastalık hipertiroidi; T3 ve T4’ün az salgılanması ile de Hipotiroidi görülür ve bu iki hastalık da insan sağlığı için olumsuzdur. Bu durumda kişide iyot fazlalığı ya da iyot eksikliği görülür.

Tiroid bezinin kişide bulunan hastalıklara göre boyutu değişebilir. Tiroid bezi boyutlarının tespiti ve anormalliği doktor tarafından belirlenir.

Tiroid bezinin sıradan boyutunun olmasının yanında kişiden kişiye de değişen bir durumdur. Bu nedenle tiroid bezi boyutları ile ilgili anormallikler ya da normallikler ancak doktor kararı ile belirlenebilir. Ona göre gerekli tedavi sürecine gidilir.

  Tiroid Bezi Hastalıkları

  • Guatr
  • Nodül
  • Hipertiroidi
  • Hipotiroidi
  • Tiroidit

bu hastalıkların teşhisi ve tedavisini doktor kontrolünde yapmak gerekir. Unutulmamalıdır ki hiç bir durum sizin sağlığınızdan önemli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir