Tırnaklarda Morarma Neden Olur?

Tırnaklarda morarma sorunu kimi zaman bir çok kişinin ortak problemi halinde görülebilmektedir. Tırnaklarda meydana gelen renk değişikli çeşitli hastalıkların habercisi niteliğinde olabilmektedir. Tırnak morarması sorununa daha çok ayak tırnaklarında rastlanmaktadır. Tırnaktaki renk değişimi ile birlikte tırnakta kalınlaşma, sertleşme gibi durumlar da meydana gelebilmektedir.

Tırnak Morarmasının Nedenleri Nelerdir?

Yanlış Ayakkabı Tercihi Yapmak 

Tırnak ve ayak parmaklarında baskı-kuvvet uygulanması tırnaklarda renk değişimine sebep olabilmektedir. Ayak tırnaklarında morarmanın en bilindik nedeni yanlış ayakkabı tercihidir. Ayağı sıkan, dar ve rahat olmayan ayakkabıların tercih edilmesi durumunda tırnaklara fazla miktarda kuvvet uygulanabilmektedir. Ayak tırnaklarına uygulanan baskı ise morluk sorununu beraberinde getirir. Daha rahat, ayağa uyumlu ve ayağı sıkmayan ayakkabıların tercih edilmesi oluşabilecek tırnak morluk sorunlarını önleyicidir.

Oksijen Yetersizliği 

Vücutta yeterli miktarda oksijen olmaması, tırnaklarda morluk problemine yol açabilmektedir. Nefes alıp vermekte zorluk çekmek soruna davetiye çıkarır cinstendir. Özellikle astım hastalarında bu sebepten tırnak morarması sorununa sık rastlanmaktadır.

Tırnak Mantarları 

Tırnakta morluğun en bilindik sebeplerinden biri tırnak mantarıdır. Bütün gün ayakların, ayakkabı içinde hava almadan kalması ve terlemesi durumunda ayakta veya tırnak bölgesinde mantarlar oluşabilmektedir. Mantarların tırnak bölgesinde birikmesi ve türemesi sonucunda ise tırnakta morluk problemi baş gösterebilmektedir.

Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

Morluğun nedenine bağlı olarak tedavi yöntemi değişkenlik gösterebilmektedir. Daha çok krem ve merhem ile tedavi sağlanmaktadır. Tırnak morarması problemine karşı alınabilecek en etkili yöntem, konforlu ve rahat ayakkabı tercihidir. Tırnak morarması kimi zaman ciddi sağlık sorunlarının habercisi niteliğinde olabildiğinden, rahatsızlık ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir