Tırnaklar Neden Kırılır ve Soyulur?

Tırnak kırılması sorunu halk arasında sık görülen problemlerden biridir. Tırnağın vitamin eksikliğinden ya da dış faktörlerin etkisinden ötürü kırılması durumu tırnak kırılması tabiri ile ifade edilir. Tırnak kırılması sorunu hemen hemen her yaştaki kimselerde görülebilmektedir. Tırnak kırılmasının çok sık olması kişi için can sıkıcı bir hal alabilmektedir.

Tırnakların kırılması ve soyulması durumu başta vitamin eksikliği olmak üzere bir çok nedenden kaynaklı meydana gelebilmektedir.

Tırnak Kırılması Neden Olur?

Tırnak kırılması sorununun en bilindik nedenlerinden biri vitamin eksikliğidir. Yetersiz beslenmenin sonucu olarak görülen vitamin ve mineral eksikliği durumunda tırnaklarda zayıflama ve kırık sorunları baş gösterebilmektedir. Vitamin eksikliği dışında bir çok etken tırnak kırılması sorununa sebebiyet verebilmektedir.

Yeterli Miktarda Su İçmemek 

Gün içerisinde yeterli miktarda su içmemek, tırnakların güçsüzleşmesine zayıflamasına neden olabilir. Tırnakların zayıflaması halinde ise tırnakta soyulma ve kırık problemleri baş gösterir. Hem sağlıklı yaşam hem de tırnakları güçlü kılabilmek için günde 15,-2 litre su içmek tavsiye edilir.

Vitamin Eksikliği 

Yetersiz ve sağlıksız beslenmenin kaçınılmaz sonlarından biri vitamin eksikliğidir. Tüketilen besinlerden vücut için yeterli olan vitaminlerin alınamaması durumunda vitamin eksikliği problemi baş gösterir. Vitamin ve mineral eksikliği ise tırnakların güçsüzleşmesine, zayıflamasına neden olur. Dolaylı yoldan vitamin ve mineral eksikliği tırnaklarda soyulma ve kırığa neden olur.

Kimyasal Ürünlerle Temas 

El ve ayaklar gün içinde sürekli olarak dış ortamla temas halindedir. Özellikle el parmakları, her işte aktif kullanıldıklarından dış ortamla daimi olarak hareket ve temas halindedir. Tırnakların kimyasal ürünlerle teması tırnakların zayıflamasına yani kırılmasına neden olabilmektedir. Özellikle çıplak elle bulaşık yıkayan kişilerde bu sebepten tırnak zayıflaması ve tırnak kırılması sorununa sık rastlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir