Sürekli Hasta Oluyorum Neden?

Çok kolay şekilde hastalanan bir çok kişi “sürekli hasta oluyorum neden?” sorusunun cevabını merak eder. Sürekli hastalanma ve çok çabuk hastalanma gibi şikayetler genellikle bağışıklık sistemiyle ilgilidir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması, yeterince güçlü olmaması durumunda hastalanma daha çok görülür.

Vücudu hastalıklardan koruyan, bakteri ve virüsleri tanıyarak yok eden vücut yapısının tümüne, bağışıklık sistemi denir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması, vücudun hastalıklara karşı daha koruyucu olmasını sağlar. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam alışkanlıkları bağışıklık sistemini olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Bir takım beslenme programlarına uyarak bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve sürekli hasta oluyorum şikayetinden kurtulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız?

Dengeli Beslenme 

Vücudun uzun süre aç kalması, bağışıklık sistemini olumsuz açıdan etkileyebilmektedir. Bu yüzden gün içerisinde sık ama az öğünler tüketilmeli, dengeli beslenilmelidir. Dengeli ve sağlıklı beslenme programları izlemek, bağışıklık sistemini güçlendiricidir.

Spor ve Egzersiz Yapmak 

Sağlıklı yaşamın sırlarından olan spor ve egzersiz yapmak, bağışıklık sistemini de güçlendirici bir etkiye sahip. Haftada 2-3 gün spor yaparak, hastalıklardan korunmak mümkündür.

Düzenli Uyku

Bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi için düzenli ve dengeli uyku şarttır. Günde en az 6 saat uyunmalı ve mümkün olduğu sürece gece uykusu alınmaya çalışılmalıdır.

Sebze ve Meyve Yemek 

Antioksidan özelliğe sahip vitamin deposu sebze ve meyveler, bağışıklık sistemi için oldukça önemli besinler arasındadır. Antioksidan özelliği sayesinde meyve ve sebzeler, vücudu temizler ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde rol oynar. Gün içinde bol bol sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye edilir.

Deniz Ürünleri Yiyin 

Deniz ürünleri içerdiği omega-3 açısından, sağlık yönünden oldukça faydalıdır. Haftada 2-3 gün balık yemek, bağışıklık sistemini güçlendirici ve destekleyici bir etkiye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir