Suprapubik Pelvik Us

İnsan kulağının işitemeyeceği derecedeki yüksek frekanslı ses dalgaları yardımıyla iç organların görüntülenmesi işlemine ultrason adı verilir. Ultrason, vücuttaki iç organları görüntüleme ve tanılama mekanizmasıdır. Hamilelik döneminde kadınlara, bebeğin sağlığını ve gelişimini izlemek için oldukça fazla uygulanır. Ultrasonda herhangi bir radyasyon söz konusu olmadığından bebek ve anne adayı zarar görmez.

Suprapubik Pelvik Us Nedir?

Vücudun pelvis olarak ifade edilen karın bölgesindeki organları gösteren ultrason tahliline Suprapubik Pelvik Us denir. Uygulanan bu ultrason tahlili sayesinde gebeliklerin izlenebilmesi ve kadın doğum hastalıklarının tanısı rahatlıkla yapılabilmektedir. Hamilelik döneminde uzmanlar tarafından fazlaca tercih edilen bir yöntemdir.

Ultrason öncesinde rahatsız ya da hamile kişi uzmanlar tarafından bilinçlendirilir. Ultrasondan önce kişinin aç mı yoksa tok mu olması gerektiği gibi detaylı bilgiler hasta kişiye aktarılır.

Gebelikte Ultrason Ne İçin Uygulanır?

  • Gebeliğin kaç aylık ya da kaç haftalık olduğunun anlaşılması için yapılır.
  • Bebeğin tahmini kilosu ve gebeliğin haftalığına göre bu kilonun normal olup olmadığının anlaşılabilmesi için uygulanır.
  • Bebeğin gelişiminde herhangi bir sorunun olup olmadığı detaylı incelenir. Bebeğin iç organlarındaki gelişim gözlemlenir.
  • Bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için ultrason yöntemi uygulanabilmektedir.
  • Kadının rahim bölgesinde kist oluşumunun olup olmadığının incelenmesi için uygulanır. Kadın doğum hastalıklarının teşhisi için oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir