Su Çiçeği İzleri

Su çiçeği rahatsızlığı kendini vücutta kaşıntı, kızarıklık, deride dökülme, yorgunluk ve ateş sorunlarıyla belli eder. Bulaşıcı bir hastalık türüdür. Su çiçeği hastalığı genellikle çocuklarda görülür.

Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri

Ateşli ve döküntülü bir viral enfeksiyon hastalığı olan su çiçeğinin belirtileri temastan 2-3 hafta sonra kendini göstermeye başlar. Hastalık direkt olarak temasla ya da hava yoluyla hasta kişilerin salgılarının bulaşması sonucu oluşur. En bilindik belirtisi ateş ve derideki döküntülerdir. Dökülmeler öncelikle kırmızı kabarıklar halinde başlar ve ardından dökülmeler halinde devam eder. Öncelikle gövdeden başlayan döküntüler, başa ve yüze doğru yayılır. Su çiçeği hastalığı son zamanlarda aşı yöntemlerinin düzene oturmasından dolayı sık görülmemektedir.

Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer?

Su çiçeği hastalığından kaynaklı oluşan döküntüler, hastada izlerin nasıl geçeceği sorusunu uyandırır. Hastalık tedavi edildikten bir süre sonra döküntüler sonlanır ve izler geçer. Ancak kimi zaman bu süreçte oluşan iz uzun süre kalabilmekte ve kişinin kendini rahatsız hissetmesine neden olabilmektedir. Su çiçeği izleri için genellikle cilt yenileyici kremler önerilir. Ancak uygulanacak merhem ve kremlerin kesinlikle doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Şiddetli ve büyük alan kaplayan iz sorunlarında bazen estetik operasyonlara ihtiyaç duyulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir