Spiral Ve Ağrı

İstenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla çeşitli doğum kontrol yöntemlerine başvurulur. Tercihe bağlı olarak seçilebilen doğum kontrol yöntemi sayesinde cinsel ilişki esnasında korunma sağlanır ve istenmeyen gebelik durumu büyük ölçüde engellenmiş olur. Doğum kontrol hapları, kondom gibi pek çok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Hiç bir doğum kontrol yöntemi %100 koruma sağlamasa da, spiral %90 gibi büyük bir oranda koruma sağlayabilmektedir.

Tercih edilecek doğum kontrol yönteminde cinsel ilişki sıklığı ve kadının yapısı gibi pek çok değişken birlikte değerlendirilir. En çok tercih edilen yöntemlerden olan spiral, rahim içerisine koyulan ufak bir mekanizmadır. Spiral yöntemi sayesinde istenmeyen gebelik büyük ölçüde engellenmiş olur.

Spiral rahim bölgesine yerleştirilmeden önce jinekolog tarafından pek çok detaylı inceleme gerçekleştirilir. Rahmin genişliği, yapısı, büyüklüğü gibi bir çok detay birlikte değerlendirilir. Değerlendirmeler ve incelemeler yapıldıktan sonra spiral yöntemi uygulanır.

Spiral Kasık Ağrısı Yapar mı?

Spiral yöntemini kullanan ya da kullanmak isteyen bir çok kişi “spiral kasık ağrısı yapar mı?” konusunu merak etmektedir. Jinekolog tarafından detaylı yapılan incelemelerden sonra takılan spiral, ilk aylarda kasık ağrılarına neden olabilmektedir. Ancak bu ağrılar genelde hafif seviyede seyreder. Kasık ağrısının bir kaç ay içinde kendiliğinden geçmesi beklenir.

Spiral yerleştirildikten sonra çok şiddetli kasık ağrısı hissediliyorsa, ciddi bir probleme yol açabileceğinden hiç vakit kaybetmeden uzman doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir