Sol Kulakta Rüzgar Sesi

Kulakta rüzgar sesi duyulması kulak uğultusu olarak da bilinir. Kulak uğultusu tek kulakta hissedilebildiği gibi iki kulakta da duyulabilmektedir. Aşırı gürültülü ortamlarda bulunmak, kulak uğultusunun en bilindik nedenlerinden biridir.

Kulak Uğultusu Neden Olur?

Gürültülü Ortam

Yüksek sese maruz kalmak kulakta uğultuların duyulmasına yol açabilir. Özellikle yüksek sesli müzik dinlemek, konser sırasında ve silah atışı sırasında bu soruna sık rastlanır.

Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

Enfeksiyon ve alerjik rahatsızlıklar kulak uğultusunun nedenleri arasındadır. Alerjik reaksiyonların nedenleri herkese göre değişkenlik gösterse de, sonuçları hemen hemen aynıdır. Ayrıca kulak uğultusu tümör gibi ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

İlaçların Yan Etkisi

Kullanılan ilaçların vücutta meydana getirdiği bir çok yan etki mevcuttur. Özellikle antibiyotik, antidepresan ve sakinleştirici ilaçların yan etkisi olarak kulakta uğultu problemi meydana gelebilmektedir. Doktora kulak uğultusu şikayetiyle ilgili başvurulduğunda kullanılan ilaçlar hakkında mutlaka bilgi verilmelidir.

Kulak Uğultusu Nasıl Geçer?

  • Besinlerde tuzu olabildiğince az tüketmeye çalışın.
  • Düzenli egzersiz ve spor yapın
  • Yüksek sesli ortamlarda kulak tıkaçları kullanmayı tercih edin. Dış ortamdan gelen fazla ses, kulakta kalıcı hasarlara yol açabilir.
  • Kullanılan ilaçlardan ötürü kulakta çınlama ve uğultu sorunu varsa, derhal doktorunuza başvurun. Daha az tesirli ve kulak uğultusuna sebebiyet vermeyen alternatif ilaçlar araştırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir