Sol Kol Şişmesi

Kolda zaman zaman şişlik ve ağrı sorunu meydana gelebilmektedir. Ödem, kaza-darbe ve damar hastalıkları gibi bir çok etken kol şişmesine neden olabilmektedir. Sol kol ya da sağ kol şişmesinin nedenleri birbirinden farklı değildir. Koldaki şişliğin tedavisi, şişliğe neden olan etkene göre değişiklik gösterir. Rahatsızlığın bir an önce tedavi edilebilmesi için uzman doktora başvurulmalıdır.

Kol Şişmesi Neden Olur?

Kaza, Darbe veya Hasar

Kollar, gün içinde en çok kullanılan organlardır. Bu bölgeye alınabilecek darbe ve hasar, kolda şişlik ve ağrıya neden olabilmektedir. Travma etkenlerinden(kaza, darbe, hasar) ötürü görülen kol şişliği sorununa sık rastlanır.

Ödem Rahatsızlığı

Vücutta dokular arasında çok fazla sıvı birikmesi, ödem rahatsızlığına neden olur. Daha çok kol, el ve bacak bölgelerinde görülür. Kol şişmesinde akla ilk gelen nedenlerden biri ödem rahatsızlığıdır. Ödemin nedenleri ise şunlardır;

  • Aşırı hareketsizlik
  • Yanıklar
  • Hamilelik
  • Aşırı tuz tüketimi
  • Kullanılan bazı ilaçlar(östrojen ve diyabet ilaçları gibi…)

Damar Tıkanıklığı

Eğer kolda ağrı yok ve şişlik yavaş yavaş meydana geliyorsa, damar tıkanıklığı sorunundan şüphelenilir. Kan taşımakla görevli toplardamarlarda meydana gelebilen tıkanıklık sorunu, kolda gözle görülebilir şişliğe neden olabilmektedir. Damar tıkanıklığının daha ciddi sorunlara yol açmadan, derhal uzman doktora başvurulmasını öneriyoruz.

Kol şişmesi sorununda doktora başvurulmalı ve şişlikle birlikte görülen diğer belirtilerde uzmana detaylı bir şekilde aktarılmalıdır. Şişliğin altında yatan neden saptandıktan sonra tedaviye geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir