Sol El Serçe ve Yüzük Parmak Uyuşması

Parmak uyuşması sorunu bir çok nedenden ötürü meydana gelebilmektedir. Parmakta uyuşma hissi karıncalanma, iğne batıyor hissine neden olur. Uyuşmanın nedeni uzun süre hareketsizlik ya da sinirlere uzun süre baskı uygulanması gibi faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Ancak kimi zaman uyuşma ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olarak görülebilmektedir. Uyuşmanın altında yatan nedenin doğru tespiti ve bir an evvel tedavisi için uzman doktora başvurmakta fayda vardır.

Parmak Uyuşması Neden Olur?

Halk arasında sık rastlanan parmak uyuşması problemi genellikle kısa sürelidir ve daha basit nedenlerden kaynaklanır. Ancak uyuşma, karıncalanma hissi kimi zaman ciddi sorunların habercisi olabilmektedir. Uyuşmanın tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterebilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu 

Orta sinirin sıkışması olarak bilinen karpal tünel sendromu, parmakta uyuşma hissinin nedenleri arasındadır. Sürekli aynı hareketlerin yapılması, ağır eşya kaldırma gibi etkenler karpal tünel sendromuna yol açabilmektedir. Özellikle uzun süre bilgisayar başında vakit geçiren kişilerde bu sebepten parmak uyuşması sorununa sık rastlanmaktadır.

Periferik Nöropati 

Sinirlerde hasar sonucunda periferik nörapati baş gösterebilmektedir. Sinirlerde oluşan uyuşma ve karıncalanma durumu his kaybına neden olabilir. Diyabet hastalığı, B12 vitamini eksikliği periferik nöropatinin nedenleri arasındadır.

Vitamin Eksikliği 

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin sonucu olarak vitamin eksikliği sorunu görülebilmektedir. Vitamin eksikliği bir takım kas gruplarının kasılıp gevşemesini etkileyebilmektedir. Bu sorun ise parmakta uyuşukluk hissine sebebiyet verebilmektedir. Özellikle B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi çeşitli vitamin ve minerallerin eksikliğinde uyuşma baş gösterebilmektedir.

Diyabetik Nöropati 

Parmaklarda uyuşma, karıncalanma diyabetik nöropatinin belirtisi olabilir. Kandaki şeker oranı dengesizliği yani şeker hastalığı, parmakta uyuşma problemine yol açabilmektedir.

Dolaşım Sistemi Bozukluğu 

Vücudun her noktasına dolaşım sistemi sayesinde kan ulaşır. Parmaklara tam olarak kan iletilememesi halinde ise uyuşukluk ve karıncalanma hissi baş gösterir. Ciddi bir sorun olduğundan mutlaka doktora danışılmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Parmakta uyuşma sorunu ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Eğer uyuşma hissi geçmediyse ve bir süredir devam ediyorsa, kesinlikle ihmal edilmemeli bir an önce doğru teşhis ve tedavi için doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir