Sol Bacakta Ağrı ve Uyuşma

Bacakta ağrı ve uyuşma genellikle travmatik etkenlerin sonucu olarak görülür. Sinirlere alınan darbe ve hasarlar bacakta ağrı uyuşma sorununa sebebiyet verebilmektedir. Bacak bölgesinde hissedilen uyuşma, karıncalanma hissi çok ciddi sorun teşkil etmese de tanı ve tedavi gerekebilir.

Hissedilen uyuşma ve karıncalanma hissi tek bacakta görülebileceği gibi iki taraflı da meydana gelebilmektedir. Sol bacakta hissedilen karıncalanma hissi “sol bacakta ağrı ve uyuşma” şikayetine neden olabilmektedir. Ağrı ve uyuşmanın altında yatan bir çok neden olabilir. Sürekli olarak ağrı ve uyuşma hissi söz konusuysa, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bacakta Uyuşma Hissi Neden Olur?

Sinir Hasarı

Vücudun bir çok bölgesinde bulunan sinirler, bacak bölgesinde de mevcuttur. Hissedilen uyuşma, karıncalanma bacaktaki sinirlere alınan darbelerden kaynaklı olabilir. Sinir hasarı, uyuşma ve karıncalanma hissini tetikleyicidir. Kimi zaman darbe veya hasar olmaksızın, bacak bölgesinde uyuşma sorunu baş gösterebilir. Bu duruma diyabet hastalarında sık rastlanır.

Sinir Sıkışması

Yanlış duruş pozisyonu veya uzun süreli hareketsizlik sinirlerde sıkışma problemine yol açabilir. Sinir sıkışması durumu ise uyuşma, karıncalanma hissini tetikleyicidir.

Vitamin Eksikliği

Sinirlerin yeterli miktarda besin ve oksijen alamaması durumunda bacakta uyuşma sorunu baş gösterebilir. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde bu sebepten uyuşma ve karıncalanma sorununa sık rastlanır.

Bacakta Uyuşma Nasıl Geçer?

Bacakta uyuşma, karıncalanma sorunu epeydir devam ediyorsa tıbbi müdahale gerekebilir. Bu durumda vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Masaj Uygulamak 

Kan dolaşımını düzenlemek amacıyla uyuşukluk hissedilen bölgeye masaj uygulanması faydalı olacaktır.

Hareketlilik 

Uzun süreli hareketsizlik karıncalanma hissini tetikleyeceğinden, gün içinde hareket etmek iyi gelecektir.

Yeterli ve Dengeli Beslenme 

Dengesiz ve yetersiz beslenmenin sonucu olarak görülen vitamin eksikliği, bacakta uyuşma problemini tetikleyicidir. Gün içerisinde düzenli ve dengeli beslenme programları izlenerek, bacakta uyuşma problemi giderilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir