Siyah Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet ayakkabılar son zamanlarda her ne kadar moda olsalar da, temizliğinin zor olduğunun düşünülmesinden dolayı fazla tercih edilmemektedirler. Halbuki evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem sayesinde, süet ayakkabılarınızın sürekli temiz ve ilk günkü gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Sürekli dışarıda vakit geçirildiği zamanlarda, çamurdan veya tozdan topraktan süet ayakkabı kolaylıkla kirlenebilir. Kirlenen süet ayakkabınızı evde çok kolay şekilde temizlemeniz mümkündür.

  • Ayakkabınızı kurutun: Eğer süet ayakkabınız ıslandıysa veya çamura battıysa, ilk olarak ayakkabınızı güneş almayan oda sıcaklığında bir alanda kurumaya bırakın. Bu sırada ayakkabının yapısının/şeklinin bozulmaması için içine kağıt havlu veya gazete parçacıkları koyabilirsiniz.
  • Kurumuş Kirleri Temizleyin: Oda sıcaklığında ayakkabıları kuruttuktan sonra, ayakkabı üstündeki kurumuş kirleri temizlemeye başlayabilirsiniz. Bir çok ayakkabı mağazasından temin edebileceğiniz süet fırçası veya tel fırçası yardımıyla süet üstündeki kurumuş kirleri fırçalayarak temizleyin. Fırçalamanın tek yönlü yapılması, ayakkabının şeklinin bozulmaması için önemli bir husustur.
  • Süet Koruyucu Sprey Uygulayın: Süet ayakkabıyı kirden tamamen arındırdıktan sonra ayakkabının süet özelliğinin canlı kalabilmesi için süet koruyucu sprey sıkın. Bu spreyi ayakkabı mağazalarından satın alabilirsiniz.
  • Düzenli olarak temizleyin: Süet ayakkabılar yapısı gereği toz ve kiri çok çabuk toplar. Bu yüzden ayakkabının süet özelliğinin bozulmaması ve uzun ömürlü olması adına, düzenli olarak temizlenmesi oldukça önemlidir. Çıkartıldıktan sonra ayakkabının tek yöne fırçalanması(süet fırçası veya tel fırça ile) ve süet koruyucu sprey sıkılarak, nemli olmayan ortamda saklanması önerilir.

Alınabilecek Önlemler

Süet ayakkabının yapısının bozulmaması ve kirlenmemesi için bir takım önlemler alınabilir.

  • Ayakkabı nemli veya ıslakken, fırçalanmamalıdır.
  • yağmurlu havanın hakim olduğu vakitlerde süet ayakkabı tercih edilmemelidir
  • Fırçalama işlemi tek yöne doğru uygulanmalıdır
  • Süet ayakkabı, güneş ışığı görmeyen bir alanda saklanmalıdır
  • Ayakkabının üzerine doğru parfüm, deodorant gibi kimyasal ürünler sıkılmamalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir