Siyah Dışkılama

Dışkının rengi genel olarak kahverengi ve tonlarındadır. Fakat bazı zamanlarda ve kişilerde dışkıda yeşil, kırmızı, sarı ve siyah renk de olabilir. Bu genel olarak doğal bir durum değildir ve patolojik bir durum söz konusudur. Bunun için yapılması gereken dışkının neden bu renkte olduğudur. Bu renk değişimi dışında dışkıda yapışkanlık, aşırı sululuk ve kabızlık varsa da doktora belirtilmelidir.

 Siyah Dışkılama Neden Olur?

  • Siyah dışkılama genel olarak kişinin ishal ya da kabız olduğu bağırsak sorunlarında görülür. Kabız bir bireyin dışkısında renk siyaha daha yakındır ve sert, kuru bir dışkı gözlenir. Siyah dışkılamanın en sık görüldüğü vakalardır kabızlık vakaları. İshal olanlarda da  sarı renkli olmanın yanında kimi zaman siyah da olabilir.
  • Dışkılamada meydana gelen renk ya da çok sıvı olma, kanlı olma, mukuslu olma ve yapışkan olma durumu genel genel olarak bağırsaklarda bir hastalıktan ötürüdür. Yani bağırsaklarda meydana gelen bir enfeksiyon, hasar, yırtılma kişinin dışkısından anlaşılabilir.
  • Bunun yanında sindirim sistemi hastalıkları ve mide hastalıkları da kişinin siyah dışkılamasına sebep olur.
  • Alınan besinlerdeki düzensizlik ve gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığı olan kişilerin bu gibi bir sorunla karşılaşması normaldir.
  • Eğer dışkı hem siyah hem de mukuslu ve yapışkan ise bu ciddi bir hastalık belirtisi olabilir en kısa sürede uzman doktora gitmek gerekir. Nadir de olsa bazı kanser belirtileri olarak yapışkan dışkı görülebilir. Bu nedenle telaş yapmadan bu problemin nedenini öğrenmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir