Sırtta Ve Kollarda Sivilce

Ergenlik döneminde vücuttaki hormonların salınımıyla ilgili olarak, sivilce sorunu meydana gelir. Ancak ergenlik dışında, bir çok yetişkinde de sivilce problemi görülür. Cildin aşırı yağlı olması, ciltte bakteri birikimi gibi etkenler sivilcenin nedenlerindendir. Sivilce, ciltteki gözeneklerin kapanması sonucunda meydana gelir. Ciltteki gözenekler, yağ ya da bakterilerden ötürü kapanır.

Sırt ve Kolda Sivilce Neden Olur?

Vücudun herhangi bir bölgesinde sivilce görülebilir. Daha çok sırt ve kollarda sivilceye rastlanır. Sırt ve kol bölgesinde yağ üretiminin fazlalaşması sonucunda gözenekler kapanır ve bakteriler gözeneklerden çıkamaz. Bakteriler burada türeyerek, kızarıklık ve şişliğe neden olurlar. Bu kızarıklık ve şişlik, sivilce olarak ifade edilir.

Sivilcenin Nedenleri Nelerdir?

Sağlıksız ve Dengesiz Beslenme

Bol yağ içeren kalorili besinlerin tüketilmesi, vücutta sivilce artışına neden olur. Özellikle kuruyemiş, cips ve çikolata sivilceye neden olan bilindik gıda ürünleridir. Sağlıklı ve daha doğan ürünlerden beslenerek, sivilce oluşumunu engellemek mümkündür.

Kullanılan İlaçlar 

Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak vücutta sivilce oluşumu artış gösterebilir. Lidyum ve yüksek seviyede B12 içeren ilaçlar, sivilce oluşumunu tetikler. Eğer kullanılan ilaçlardan kaynaklı vücutta sivilce artışı varsa, doktora başvurarak alternatif başka ilaçlar alınabilir.

Hormon Dengesizlikleri 

Zaman zaman vücuttaki hormonların salınımlarında değişiklikler olur. Bu değişimler vücuttaki sivilce artışını tetikleyebilir. Özellikle ergenlik çağındaki kişilerde hormonlardan kaynaklı sivilce sorununa sık rastlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir