Sırtta Büyük Yağ Bezesi

Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilen yağ bezelerine sırt bölgesinde daha çok rastlanır. Tıp dilinde lipom olarak ifade edilen yağ bezeleri, cilt altında yağ hücrelerinin birikerek oluşturduğu yumuşak kistlerdir. Vücutta yağ hücrelerinin bulunduğu herhangi bir bölgede oluşabilirler.

Yağ bezesi, iyi huylu ve genellikle ağrısız kisttir. Dokunulduğunda yumuşaksı ve hareket eden bir yapıda olduğu farkedilir. Göğüz, omuz ve sırt bölgesinde yağ bezeleri daha çok görülür. Ayrıca yağlı cilde sahip olan kişilerde yağ bezesi oluşumu daha fazladır.

Yağ Bezesi Nedenleri Nelerdir?

Kalıtsal Etkenler

Kalıtsal sebeplerden ötürü yağ bezesi meydana gelebilmektedir. Özellikle anne ve babasında çok fazla yağ bezesi olan kişilerde, bezelerin oluşma ihtimali epey fazladır.

Yağlı Yiyecekler Tüketmek

Bol yağ içeren besinlerin tüketilmesi vücutta yağ bezesi oluşumunu tetikler. Bol yağlı ve kalorili gıda ürünleri tüketen kişilerde yağ bezelerine daha çok rastlanır. Hem sağlık açısından hem de yağ bezelerinin oluşumunu önlemek için sağlıklı ve dengeli beslenmek faydalı olacaktır.

Yağ Bezesinin Büyüme Nedenleri

Bezeler kilo alımıyla birlikte büyümeye başlar. Büyüyen yağ bezesi sinirlerin üzerine baskı yaparak ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Büyüyen yağ bezesi ağrı hissedilmesine neden olabileceğinden ihmal edilmemeli ve doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir