Sırtta Ağrı Ve Şişlik

Sırt bölgesinde ağrı ve şişlik daha çok travma etkenlerinden kaynaklanır. Sırta alınan darbe ve hasar, kendini şişlik ve ağrı ile belli eder. Sırtta görülen şişlik ve ağrı, kişinin endişelenmesine neden olur. Bunun nedeni şişliğin akıllara kanser hastalıklarını getirmesidir. Ancak her şişlik ve ağrı kanser habercisi değildir. Gerekli test ve tetkikler için mutlaka uzmana başvurulmalıdır.

Sırtta Şişlik Neden Olur?

Kaza, Darbe ve Hasar(Travma Etkenleri)

Sırta alınan darbe ya da yanlışlıkla sırt bölgesinin sert cisme çarpması durumunda sırtta şişlik ve ağrı belirir. Travmadan ötürü oluşan şişlik ve ağrı sorunları genellikle kısa sürelidir. Eğer şişlik ve ağrı çok rahatsız ediciyse, uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Yağ Bezesi

Sırttaki şişlik, yağ bezesi gibi daha basit nedenlerden kaynaklı olabilir. Cilt altında yağ hücrelerinin oluşturduğu yumuşak kistlere yağ bezesi nedir. Yağ bezeleri(lipom) iyi huylu kistlerdir. Yağ bezelerinin üzerine dokunulduğunda hareket ettiği ve çok yumuşaksı bir yapısı olduğu gözlenir. Bezenin bulunduğu bölgedeki sinirlere baskı yapması, şişlikle birlikte ağrının hissedilmesine neden olur.

Sırtta şişlik ve ağrı sorunu ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Yağ bezesi ya da travma etkenleri dışında daha ciddi sağlık sorunlarından ötürü görülebilen şişlik-ağrı sorunu, ihmal edilmemeli ve derhal uzman doktora başvurulmalıdır. Gerekli incelemeler ve testlerden sonra tedavi sürecine geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir