Sırtta Acı Hissi

Sırt bölgesinde hissedilen yanma, ağrı veya sancı “sırtta acı hissi” şikayetine neden olabilmektedir. Sırtta acı hissi, çoğu zaman herkes tarafından yaşanabilen bir problemdir. Ancak sırtta acı, yanma kimi zaman ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Bu yüzden ihmal edilmemeli ve doktora başvurulmalıdır.

Sırtta Acı ve Yanma Neden Olur?

Oturuş Bozuklukları

Oturuş ve duruş pozisyonundaki bozukluklar sırt, bel ağrısının en bilindik nedenlerindendir. Özellikle tüm gün masa başında çalışanlarında bu sebepten, sırtta acı hissi meydana gelebilmektedir. Dik oturmamak, bel üzerine doğru ve yanlış pozisyonda oturmak sırtta acı hissedilmesinin nedenleri arasındadır. Duruş bozuklukları fıtık ve çeşitli eklem rahatsızlıklarına neden olabileceğinden dikkat edilmelidir.

Sinir Sıkışması

Sırt bölgesindeki sinirlerin sıkışması veya hasar alması durumunda da sırtta acı sorunu meydana gelebilmektedir. Sinir sıkışması kendini karıncalanma, uyuşukluk ve ağrıyla belli eder.

Eklem Rahatsızlıkları

Yaşlılıkla birlikte kemik ve eklemlerin zayıflamasından ötürü de sırt bölgesinde ağrı sorunu baş gösterebilmektedir. Kireçlenme ve eklem rahatsızlıkları, bel ağrısının bilindik nedenlerindendir.

Sırtta yanma, acı hissi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Halk arasında zona hastalığı olarak da bilinen rahatsızlık, sırtta yanmanın bilindik nedenleri arasındadır. Sırtta kaşıntı ve su toplama, zona hastalığının belirtileri arasındadır. Hastalıkta sırt bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişlik görülebilmektedir. Meydana gelen ödem ise sırtta yanma, acı hissine sebebiyet verebilmektedir. Sırtta acı hissi, ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir