Sırtın Sağ Tarafında Ağrı

Bel ağrısı hemen hemen herkesin en az bir kere yaşadığı sorundur. Kimi zaman oturuş bozukluğundan kimi zaman bel fıtığı gibi rahatsızlıklardan ötürü bel ağrısı sorunu baş gösterebilmektedir. Gün içinde sürekli aynı pozisyonda kalmak bel ağrısını tetikleyicidir. Basit nedenlerden kaynaklanan bel ağrıları kendiliğinden geçse de, kimi zaman durum bu kadar kolay olmayabiliyor.

Sırtın sağ tarafında ağrı sorunu bel bölgesinin sağ kısmındaki ağrı hissiyatının açıklaması halindedir. Sırtın sağ tarafında hissedilen ağrı pek çok ciddi rahatsızlığın habercisi olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Sırtın Sağ Tarafında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Sırtın sağ bölgesinde hissedilen ağrı genellikle iki çeşit olarak görülür. Ağrılar, akut ve kronik olarak değerlendirilir. Ani, keskin ve birden başlayan ağrılar akut şeklinde ifade edilir. Uzun süre devam eden ağrılar ise kronik ağrılar şeklinde açıklanır.

Sağ arka tarafta hissedilen ağrıların nedenleri şunlar olabilir;

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı sırtın sağ tarafında ağrıya yol açabilmektedir. Sırt ağrısı tek başına idrar yolu enfeksiyonu bulgusu olarak değerlendirilemez. Beraberinde görülen diğer belirtiler de rahatsızlığın tanısında oldukça faydalıdır. İdrar yaparken yanma, acı hissi gibi durumlar idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri arasındadır. Daha doğru tetkik ve test için mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Yanlış Oturuş/Duruş Pozisyonları

Süreli bilgisayar başına ve gün içinde her daim oturarak çalışan kişilerde bel ağrılarına sık rastlanır. Masa başı çalışanlarında fazlaca görülen yanlış oturuş pozisyonu, sırtın sağ arka tarafında ağrıların hissedilmesine neden olabilmektedir. Sırt ağrısının giderilebilmesi ve ileride daha ciddi eklem sorunlarıyla karşılaşılmaması için oturuş pozisyonuna dikkat edilmelidir.

Bel Fıtığı

Sırtın sağ tarafındaki ağrının nedeni bel fıtığı rahatsızlığı olabilir. Bel fıtığı ciddi bir sorun olduğundan ihmal edilmemeli ve mutlaka uzmana danışılmalıdır.

Travma Etkenleri

Sırtın arka bölgesine alınan darbe ve hasarlar, ağrıların nedeni olabilir. Bele alınan şiddetli darbeler sırtta ağrıların hissedilmesine neden olur. Eklemlere veya dokulara zarar gelmiş olabilir. Eğer ağrı devam ediyor ve gündelik yaşamı etkiliyorsa, kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Sırtın sağ tarafında ağrı şikayeti söz konusuysa, rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ağrılar bir çok ciddi sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bir an önce doktora başvurmakta fayda vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir