Sinir Ezilmesi Ve Tedavisi

Sinir sıkışması durumunda sinirlerde ezilme ve zedelenme sorunları ortaya çıkar. Sinirlerin üzerine uygulanan baskı ve kuvvetin artması, sinirlerin zedelenmesine ve hasar görmesine neden olur. Sinir sıkışması-ezilmesi durumunda sinirlerde uyarım kabiliyeti sorunları baş gösterir. Kendini uyuşma ve karıncalanmayla belli eden sinir sıkışması rahatsızlığının tedavisi, neden olan etkene göre değişkenlik gösterir.

Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

Uyuşma

Sinirlerde uyarım söz konusu olmadığından, vücutta uzun süreli uyuşukluk görülür. Zarar görmüş sinirin bulunduğu bölgede uyuşma hissedilir. Daha çok kol ve bacaklarda görülür.

Karıncalanma

Sinirlerin zedelenmesinden dolayı hasar alan bölgede karıncalanma, iğnelenme hissiyatları duyulur. Parestezi olarak da bilinir.

Sinir Sıkışmasının Nedenleri Nelerdir?

Çok Fazla Kullanım

Kol veya bacakların çok fazla kullanılması durumunda, bu bölgelerde sinir sıkışıklığı sorunu baş gösterebilmektedir. Gün içinde kol ya da bacakların uzun süreli aynı eylemlerde kullanılması sinirlerin zedelenmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden gün içerisinde uyuşukluk hissedilen bölgenin istirahat ettirilmesi ve bir süre hareketsiz bırakılması gerekmektedir.

Yaralanma

Kol ya da bacak bölgesine alınabilecek şiddetli darbeler, buradaki sinirlerin zarar görmesine neden olabilir. Alınan darbenin şiddetine bağlı olarak sinir sıkışması, zedelenmesi gibi problemler görülebilir. Bu durumda sorun ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Aşırı Kilo(Obezite)

Aşırı kilolu kişilerde sinir sıkışması sorunu daha çok görülür. Bacaklara ve vücudun tümüne uygulanan basınç daha fazladır. Basınç ve kuvvetin fazla olması, sinirlerin üzerine binen yükü arttırır. Bu durumda sinirlerde ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir. Hem sağlıklı bir yaşam hem de sinir sıkışması sorunundan kurtulmak için düzenli spor ve egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

Tedavisi

  • Gün içinde düzenli egzersiz ve spor yaparak sinir sıkışması tedavi edilebilmektedir. Ayrıca hareketsizlik de sinir sıkışması problemini tetiklediğinden, spor kalıcı olarak önlem yöntemi olabilir.
  • İlaç tedavisi. Uzmanlar tarafından önerilen ilaçların kullanılması sinir sıkışması problemini geçiricidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir