Sık Sık Grip Olmak

Soğuk kış günlerinde en çok şikayet edilen rahatsızlıklardan biri gribal enfeksiyondur. Soğuk algınlığı sebebiyle meydana gelen grip rahatsızlığı kişinin gündelik hayatını olumsuz etkiler. Genellikle kısa süreli ve gerekli istirahatla geçebilen grip rahatsızlığı, kimi zaman uzun süreli görülebilmektedir. Bağışıklık sistemi dışarıdan vücuda gelebilecek bakteri ve virüslere karşı koruma kalkanıdır. Ancak bazı kişilerde bağışıklık sistemi daha zayıf ve savunmasız olabilmektedir.

Bağışıklık sisteminin yeteri kadar gelişmiş, güçlü olmaması sık sık hastalanmaya neden olabilir. Bağışıklık sisteminden ötürü bazı kişilerde sık sık grip olmak şikayeti doğabilmektedir. Sık grip olmak sinüzit gibi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemeli ve mutlaka KBB uzmanına danışılmalıdır.

Sürekli Grip Olmanın Nedenleri Nelerdir?

  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
  • Gün içinde meyve ve sebze tüketmemek
  • Yanlış ve sağlıksız beslenme
  • Soğuktan korunaklı kalın kıyafetler tercih etmemek

Sürekli grip olan kişilerin beslenmesine dikkat etmesi önerilir. Gün içinde sık sık meyve ve sebze tüketilmeli, dengeli beslenme programları izlenmelidir. Ayrıca bir süreliğine de olsa toplu yaşam yerlerinden uzak durması tavsiye edilir. Başkalarından bulaşabilen bakteri ve virüsler, grip rahatsızlığını tetikleyicidir. Sık grip olan kişilere uzmanlar tarafından grip aşısı uygulanabilmektedir. Daha kesin ve kalıcı tedavi için uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir