Sağ Omuzdaki Eklem Sesi

Spor ve egzersiz yapan kişilerde omuzdan gelen eklem sesi sorununa sık rastlanır. Kütürdeme, çatırdama şeklinde ifade edilen eklem sesleri daha çok spor esnasında meydana gelir. Omuz bölgesindeki kasların zayıf olması ve spor için yeterince ısınmamış olması, eklemden seslerin duyulmasına neden olur. Eklemlerden gelen sesle birlikte ağrı sorunu da görülebilmektedir.

Eklem Ağrıları, Sesi Neden Olur?

Ani ve Dengesiz Hareket

Ani ve dengesiz bir şekilde yapılan egzersizlerin sonucu olarak eklemlerden ses gelebilmektedir. Özellikle henüz kaslar ısındırılmamışken yapılan egzersizler, eklemlerde ve kaslarda zedelenmeye neden olabilmektedir. Bu yüzden spor yapmadan önce ufak hareketlerle vücut ısıtılmalıdır. Ani, dengesiz hareketlerden olabildiğince uzak durulmalıdır.

Kireçlenme

Eklem iltihaplanması olarak bilinen kireçlenme sorunu daha çok orta yaş ve üzeri kişilerde görülür. Tıp dilinde “osteoartrit” terimi ile ifade edilir. Eklemlerin arasında bulunan kıkırdak yapısının yıpranmasıyla ilgilidir.

Eklem Rahatsızlıkları

Eklem ağrıları ve eklemlerden duyulan sesler ciddi eklem rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Romatoid artrit(iltihaplı eklem romatizması) gibi eklem rahatsızlıklarından ötürü eklemlerde ağrı, ses ve hareket kaybı sorunları görülebilmektedir.

Eklemlerde ağrı ve bu bölgede duyulan çatırdama sesi, ciddi eklem sorunlarının belirtisi olabileceğinden rahatsızlık ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir