Sağ Kürek Kemiğinde Ağrı

Günlük hayattaki çeşitli etmenlere bağlı olarak ya da ciddi sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilen sağ kürek kemiği ağrısı, ciddi anlamda hareket kısıtlamasına yol açan ve kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.

Ağrının tek taraflı olması, başka bir hastalığın da habercisi olabilmektedir. Basit bir neden olarak, ağrıya yol açan faktör yalnızca stres kaynaklı da olabilir. Ağrı, duruma göre kısa sürede ortadan kaybolabilir ya da uzun müddet devam edebilir. Bu yüzden mutlaka temel nedenlerin belirlenmesi ve bu doğrultuda uygun bir tedavi uygulanması gerekmektedir.

Sağ Kürek Kemiği Neden Ağrır?

  • Stres faktörüne bağlı olarak, kişide bedensel gerilme durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu da tek taraflı kürek kemiği, omuz ya da sırt bölgesinde ağrı için tetikleyici olabilmektedir.
  • Sinirlerde hasar meydana gelmesi ya da sinir sıkışması sonucunda, sağ kürek kemiğinde ağrı oluşabilir. Bu durumda yalnızca kürek kemiğinde değil aynı zamanda sağ omuzda, kolda uyuşma, şişme, yanma ve ağrı durumu ortaya çıkabilir.
  • Travmatik etkenlere bağlı olarak çarpma, darbe alma, ezilme gibi durumlar nedeniyle de tek taraflı kürek kemiği ağrısı meydana gelebilmektedir. Darbenin şiddetine bağlı olarak kemiklerde kırık, çatlak gibi olumsuz durumlar da oluşabilir.
  • Sürekli olarak aynı konumda oturan ya da yatan kişilerde, yine tek taraflı kürek kemiği ağrısı söz konusu olabilmektedir. Buna engel olmak için egzersiz hareketleri mutlaka alışkanlık haline getirilmelidir.
  • Sinovya adı verilen eklem sıvısının azalması ve eklemlerde yıpranma meydana gelmesi nedeniyle, donuk omuz sendromu ortaya çıkabilir. Bu sendrom nedeniyle sağ kürek kemiğinde ağrı meydana gelebilmektedir. Buna benzer şekilde zona hastalığı da sağ kürek kemiğinde ağrı oluşumuna yol açan bir rahatsızlıktır. Zona hastalığı görülen kişilerde kürek kemiği bölgesinde şişlik ve ağrı hissi de ortaya çıkabilir.
  • Safra kesesinde iltihaplanma ya da taş oluşumu nedeniyle kürek kemiği ağrısı meydana gelebilir. Bu gibi bir durumda tedaviye başlansa bile, bir süre daha kürek kemiğinde ağrı hissi kendini belli edecektir.

Sağ Kürek Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer?

Basit nedenlerle (duruş pozisyonu, kasılma, gerginlik vs.) ortaya çıkan sağ kürek kemiği ağrısında, genel olarak doktor tarafından kas gevşetici türündeki ilaçlar yazılır ve bunların bir süre kullanımı sonucunda ağrı hissi azalarak kaybolur. Ancak zona ya da donuk omuz gibi rahatsızlıklar nedeniyle oluşan kürek kemiği ağrısının tedavisi için ilaç kullanımı gereklidir. Bu durumda daha çok antibiyotik türündeki ilaçlar kullanılmaktadır.

Kürek kemiğinde ağrı ortaya çıktığında kolların ve omuz bölgesinin çok fazla hareket ettirilmemesi, uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınılması, soğuk veya sıcak kompres hazırlanarak bölgeye uygulanması ağrıların hafifletilmesinde etkili olacaktır. Aynı zamanda sağ kürek kemiği ağrısı için hafif bir masaj da çözüm sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir